YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veli Küçük'ün adını ilk kez telafuz eden ikinci ka
Veli Küçük'ün adını ilk kez telafuz eden ikinci ka
Veli Küçük'ün adını ilk kez telafuz eden ikinci ka
07 Ağustos 2008 / 20:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yüksekova Çetesi'ni ortaya çıkaran Emekli Astsubay Hüseyin Oğuz'dan Ergenekon Savcılarına ışık tutacak açıklamalar yaptı.1996'da devlet içindeki "derin" yapılardan birini, Yüksekova Çetesi'ni ortaya çıkaran emekli astsubay Hüseyin Oğuz, TBMM Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadeyle de birçok karanlık olayı aydınlatmıştı. Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanvekili Hanefi Avcı'dan sonra Veli Küçük'ün adını ifadesinde açık açık söyleyen ikinci kamu görevlisi olan Oğuz ile Yeni Aktüel Dergisi'ne Yüksekova çetesiyle mücadelesi sırasında yaşadıklarını anlattı.


Hakkari'ye kendi isteğinizle mi gitmiştiniz?
Güneydoğu'da Olağanüstü Hal uygulaması başlayınca Hakkari'ye gönüllü gittim. Çünkü Güneydoğu'yu merak ediyor, güç koşullarda yaşayan insanlara yardım etmek istiyordum. Hakkari'ye gidince önce bir taksi kiralayıp şehri dolaştım. Daha önce bir televizyon programında çöplükte yiyecek arayan çocukları görmüştüm. Bu görüntülerin canlı versiyonuyla karşılaştım, içim yandı. Hakkarilileri çok sevdim, onlar da beni.


Yüksekova çetesini ortaya çıkarınca halk kafileler halinde tabura akın etti, beni ve arkadaşlarımı kutladı. Vatandaş-devlet kucaklaşmasını ilk kez orada gördüm.


- Hakkari'de üniformalı bir çete ile karşılaşacağınızı tahmin ediyor muydunuz?


Hakkari'ye tayinim çıkınca veda etmek için 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Oltan Evren'in makamına çıkmıştım. Oltan Paşa çok şerefli, namuslu bir askerdi. Bana "Hakkari'ye gidiyorsun çok dikkat et. İki tane ağ var, o ağlara takılmamaya çalış" dedi. Açık konuşmamıştı, ama ben ne demek istediğini anlamıştım.
 
Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinde

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler