YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Usta gazeteci vefat etti
Usta gazeteci vefat etti
22 Mart 2013 14:12
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Şemsi Sılkım, 90 yaşında vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC) yapılan açıklamaya göre, Şemsi Sılkım'ın cenazesi, yarın öğle vakti Şişli Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

TGC Yönetim Kurulu, Şemsi Sılkım'ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda, ''Değerli büyüğümüz ve ustamız, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Şemsi Sılkım'ı kaybettik. Şemsi Sılkım'ı sevgi ve saygıyla anarken, ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz'' denildi.


Şemsi Sılkım kimdir 


Şemsi Sılkım, 1923'te İstanbul'da doğdu. Mesleğe, 1942'de Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu'nda okurken Cumhuriyet Gazetesi'nde Ömer Besim'in yanında spor muhabirliğiyle başlayan Sılkım, O. Münir Kutnak'ın ''Stad Spor'' ve Sulhi Garan'ın ''Şutspor'' dergilerinde çalıştı.

Mithat Eriş'in ''Fenerbahçe'' dergisi ile ilk polisiye dergisi ''Kelepçe''de yazı işleri müdürlüğü yapan Sılkım, 1954-1961 yılları arasında Ethem İzzet Benice'nin ''Son Telgraf'', ''Gece Postası'' gazetelerinde belediye, magazin ve spor dallarında çalıştı.

Aynı yıllarda Halil Lütfi Dördüncü'nün ''Tan'', Habip Edip Törehan'ın ''Yeni İstanbul'', Gökşin Sipahioğlu ile Ali Oraloğlu'nun ''Şehir'' gazetelerinde istihbarat şefliği yapan Sılkım, Kemal Ilıcak'ın Tercüman gazetesinde istihbarat şefliği, belediye muhabirliği yaptı ve ayrıca parasız verilen ilk dergi ''İnci''yi hazırladı.

İlk promosyonla ansiklopedi, kitap, hediye ve konserli çekilişleri düzenleyen Sılkım, bunları 17 yıl yönetti.

Şemsi Sılkım, 1981-1988 yılları arasında Sarıyer ile Şişli belediyelerinin basın danışmanılığını yürüttü. Türkiye Gazetesi'nde esnaf muhabiri iken fırıncılar sendikası ile minibüsçüler odasının da basın danışmanlığını yaptı. Sılkım, Eminönü Belediyesi'nin ''Şelale'' ve ''Yeniçağ'' gazetelerinde çalıştı.

Sılkım, Türkiye Musiki Eseri Meslek Birliği'nin (MESAM) Basın Danışmanlığı da yaptı.

 

AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler