YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Üst düzey askeri bir yetkili' yeniden hortladı
Meçhul askeri kaynaklara dayandırılan haberler, gazetelerde boy gösteriyor
'Üst düzey askeri bir yetkili' yeniden hortladı
07 Temmuz 2009 / 14:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

28 Şubat’ın ‘İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey askeri bir yetkili’ jargonu yeniden hortladı.


Meçhul askeri kaynaklara dayandırılan haberler, aynı cümleler ve aynı maddelendirme biçimiyle gazetelerde boy gösteriyor. İsmi saklı askeri yetkiliye dayandırılan haberler, Hilmi Özkök döneminde azalmış, Yaşar Büyükanıt döneminde ise durmuştu.. Orgeneral İlker Başbuğ bir adım daha attı ve Haftalık Bilgilendirme Toplantıları’nı başlattı. Böylece, Karargahın görüşünün birinci ağızdan ve sık peryodlarla gazetecilere ulaşması sağlandı.


BİRBİRİYLE SENKRONİZE HABERLER


Ancak 28 Şubat jargonuyla yapılan haberler ‘Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’ ve ‘CMK 250’deki değişiklikten’ sonra yeniden ivme kazandı. Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile Radikal Temsilcisi Murat Yetkin bu tür haberleri benzer cümlelerle gündeme taşımaya başladı. İki temsilci Pazar günü ‘Genelkurmay’ın yasayla ilgili 3 Temel İtirazını’ birebir aynı ifadelerle gazetelerinin manşeterine taşırken, dün de ‘Askerin görüşü; belgeyi siviller hazırladı’ haberini birebir aynı mantık örgüsü ve cümlelerle haberleştirdiler.


POTADA ANKARA TEMSİLCİLER VAR


CMK 250’de yapılan değişiklik sonrası Başbakan Erdoğan ve Org. Başbuğ’un yaptığı ikili görüşme asker bağlantıları iyi olan Metehan Demir ve Şükrü Küçükşahin imzalarıyla Hürriyet Gazetesi’ne manşet oldu. Karargah’ta brifing aldığını yalanlamayan Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ‘Karargahın etkili bir ismi’ ibaresiyle yazılar yazmaya başladı.


star

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler