YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter fenomeni davalık oldu
Twitter fenomeni davalık oldu
15 Nisan 2014 14:06
Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde yaşayan 46 yaşındaki Adem Aydın, kendi fotoğralarını profil fotoğrafı olarak kullanan 'Taci Kalkavan' takma isimli twitter fenomeni Orçun Ortaç hakkında Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açılması için başvuruda bulundu.

Orhangazi’de kendi kurduğu firma ile özel temizlik işleri yapan Adem Aydın’ın gençlik yıllarında çektirdiği fotoğraflar kullanılarak twitter’da 'Fikirtepeli asi karakter Taci Kalkavan' takma ismiyle hesap açıldı. 2010 yılında açılan hesabın takipçileri giderek artarken, bunu 2012 yılında fark eden Adem Aydın büyük şaşkınlık yaşadı. Adem Aydın, halen 274 bin takipçisi bulunan 'Taci Kalkavan' adıyla açılan kendi fotoğrafının kullanıldığı bu profil hakkında suç duyurusu ve şikayette bulundu.

Adem Aydın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazdığı şikayet dilekçesinde Orçun Ortaç’ın twitter’da resimlerini Taci Kalkavan isimli sahte profiller aracılığıyla yayımlayarak kendisine rahatsızlık verdiğini iddia etti. Yazdığı şikayet dilekçesine gönderilen yazıda, 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun' üzerinden dava açabileceği söylendi. Gelen cevabı dikkate alan Adem Aydın, Orhangazi Adliyesi'ne giderek Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Aydın, birçoğu photoshop uygulanmış kendi fotoğraflarının sosyal paylaşım sitesinden kaldırılmasını isteyerek, kararından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Bu arada, dün Adem Aydın’ın tepkisini dile getirmesi haber kanallarında ve sosyal medyada da geniş yankı buldu. Bunun etkisiyle dün 274 bin olan Taci Kalkavan adlı hesabın takipçi sayısı 277 bine çıktı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler