YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turuncu dergisi 'dalya' dedi...
Aylık kadın dergisi Turuncu bu ay 100. sayısını yayınladı
Turuncu dergisi 'dalya' dedi...
13 Eylül 2011 / 14:54 Güncelleme: 13 Eylül 2011 / 14:54

2003 yılının Mayıs ayında ilk sayısıyla okurlarına “Merhaba” diyen aylık kadın dergisi Turuncu bu ay 100. Sayısını kutluyor.

 

Çıktığı günden bu yana, kadının ilgi alanını güzellik, moda, magazine indirgeyen yayıncılık anlayışına karşı çıkan Turuncu dergisi,kadınların ülke ve dünya siyasetinin yanı sıra, edebiyat, müzik, sanat, sinema, psikoloji, sosyoloji ve daha pek çok alanda söyleyecek sözü olduğunu savundu. Okulda, evde, iş yerinde, dışarıda, tarlada, köyde, kıyı kentlerde, kenar mahallelerde kısacası kadının olduğu her yerde sesini duyurmaya çalıştı. Kadının anne olduğunu, bir kalbi olduğunu hatırlattı. Her daim çoğaltan, üreten, yılmayan yanını, sabrını, yaralarını, gülümsemesini, şefkatini, hüznünü, acısını, umutlarını koydu sayfalarına. Arkasında herhangi bir kuruluş olmadan 8 yıldır bağımsız yayıncılık anlayışını azimle sürdürdü. Bir okul gibi pekçok kadın yazar yetiştirdi, yetiştiriyor.Bugüne kadar dergiye emek ve gönül vermiş isimlerden alınan görüşler de dergicilikte 100. Sayının önemine dikkat çeker nitelikte.

 

 

 

 

 

“Bu dergicilik anlamında takdir edilecek bir durum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bülent Arınç-Başbakan Yardımcısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Arkasında medya devi olan dergilerin birçoğu ayakta durmayı başaramazken, Turuncu Dergisi’nin, yıllardır çizgisini bozmadan yoluna devam ediyor olması gurur verici.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güldal Akşit-Ak Parti Kadın Kolları Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Turuncu gibi, belirli bir düşünceye, gruba angaje olmaksızın, pür düşünce ve sanatın peşinde koşan her derginin bir gün mutlaka başaracağına inanıyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadık Yalsızuçanlar-Yazar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bugün 100. Sayısını çıkarma onuruna erişen Turuncu dergisi, ezber bozan bir yayıncılık sürdürdü.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Murat Zelan-Yazar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“100. Sayıya ulaşması boşuna değil. Kaybettiğimiz her şey kalpten kalbe yol bularak yeniden nazara verildi yıllar içinde.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıldız Ramazanoğlu-Yazar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Zerafeti, romantizmi, fedakarlığı, diğergamlığı ve bir inanç sorumluluğunu bu kadar uzun bir süre devam ettirmek için biraz çok deli, biraz da çok akıllı olmak gerekiyor ki ikisi de takdire şayan.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mevlana İdris-Yazar

 

 

 

 

 

 

 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler