YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Türkmenlerin sahibi Türkiye’dir”
“Türkmenlerin sahibi Türkiye’dir”
“Türkmenlerin sahibi Türkiye’dir”
18 Nisan 2008 / 15:11 Güncelleme: 18 Nisan 2008 / 00:00

Kanal A Televizyonu’nda yayınlanan Sınır Ötesi’ne konuk olan Irak Cumhurbaşkanlığı Divanı Türkmen İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Dr. Muzaffer Arslan,  Amerika’nın Irak’tan çekilmeyeceğini aksine oradaki kuvvetlerini arttırarak Irak’a yerleşeceğini iddia etti. Arslan, Türkmenlerin vatandaşlık bağı ile Irak’a bağlı olmasına rağmen sahiplerinin Türkiye olduğunu vurguladı.


Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’un hazırlayıp-sunduğu programda Dr. Muzaffer Arslan şu değerlendirmelerde bulundu:


“AMERİKA IRAK’A YERLEŞİYOR”
  • Amerika, Irak’tan çekilecek mi?

Muzaffer Arslan: Amerika’nın Irak’tan kısa zamanda çekilmesi söz konusu değil. Aksine Irak’taki asker sayısını arttıracak. Amerika, Irak’ta rahat değil. Güneyde Basra’dan, kuzeyde Kerkük’e kadar güçlü bir direnişle karşı karşıya. Ama bu zor duruma rağmen çekilmeyi düşünmüyor. Bilakis Amerika, Irak’a yerleşiyor. Uzun vadede Amerika’nın Irak’ta kalmaya ihtiyacı var. Afganistan’daki durumu gittikçe kötüye giden bir Amerika’nın Ortadoğu’da tutunabilmesi için Irak’a yerleşmesi lazım. Seçimlerden sonra kim ABD’nin başına gelirse gelsin Irak’tan asker çekmeye gücü yetemeyecektir. Amerika’nın Irak’taki varlığının zorunluluğu milli menfaatler doğrultusunda algılanılıyor.


“AMERİKA’NIN KONTROL ÇABALARI KÜRTLER’DE SATILMIŞLIK HİSSİ YARATIYOR”
  • Amerika, Kürtleri sattı mı?

Arslan: Amerika ilk etapta Kürtlere ve Şiilere güvenerek Irak’a girdi. Türkiye’nin 1 Mart tezkeresinden doğan boşluğu bölgedeki Kürtler kendi lehlerine çok iyi kullandılar. Bu durumu Irak Parlamentosunda Anayasal hakları kazanmak için de kullandılar. Sonuçta birçok kazanım elde eden Kürtlerin bu durumu gerek Irak’ın içinde gerekse Irak dışında büyük rahatsızlıklara sebep oldu. Bu rahatsızlıkları azaltmak için Kürtlerin elindeki kazanımları kontrol altında tutmaya çalışan ABD’nin dayatmaları “satılmışlık” hissini uyandırdı.


“KÜRTLER, MAĞDURİYET SIFATINI KAYBETTİLER”
  • Kürtlerin bölgedeki imajı nasıl?

Arslan: Kürtler, mağduriyet sıfatını kaybettiler. Kendi yönetimleri altındaki bölgelerden ciddi şikâyetler var. Sağlam demokratik bir yapı oluşturamadılar. Göstermelik haklar haricinde Türkmenlere kendi bölgelerinde ciddi bir hak tanımadılar. Kendi halkına ve dışarıdakiler güven telkin etmiyorlar.


“TÜRKMENLERİN SAHİBİ TÜRKİYE’DİR”
  • Türkiye’nin Türkmen siyasetini nasıl buluyorsunuz?

Arslan: Türkiye’nin Irak’a yakınlaşmasını destekliyoruz. Kuzey Irak ile yapılacak görüşmelere Türkmenlerin de dâhil edilmesini istiyoruz. Türkmenler vatandaş olarak Irak’a bağlı olmakla birlikte sahipleri Türkiye’dir.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler