YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkçenin Sesi Radyosu Ankara'da tanıtıldı
Türkçenin Sesi Radyosu Ankara'da tanıtıldı
23 Aralık 2015 23:21
Prof. Dr. Hayati Develi, yayın hayatına başlayan Türkçenin Sesi Radyosu'nun kurulmasının başlangıçta bir hayal olduğunu belirterek, "Temel amacı Türkçenin öğretimi olan, Türkçenin öğretimini destelemek olan bir radyo oluşturuldu" dedi.

Türkiye'nin ve Türkçe'nin sesini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve dünyada Türkçe öğretimini güçlendirmek amacıyla kurulan Türkçenin Sesi Radyosu'nun tanıtım programı Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleştirildi.

Programda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Develi, Enstitünün temel misyonunun, bütün dünya halklarıyla, Türkiye halkı arasında yeni kültür köprüleri, barış köprüleri ve alışveriş imkanları oluşturmak olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin bütün dünya halklarına sunacak ve onlarla paylaşacak kültürel birikime sahip olduğunu vurgulayan Develi, "Bunu işlememiz ve daha geniş kitlelere ulaştırmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için önce dilimizi öğreteceğiz. O zaman, dilimizi öğreterek, dilimizi tanıtarak, birçok insana ulaşma, kendimizi anlatma, tanıtma ve yeni dostlar edinme imkanı aramalı ve bulmalıyız" şeklinde konuştu.

Develi, Enstitü bünyesindeki kurslarda her yıl 5 bine yakın kişinin Türkçe öğrendiğini, buna ek olarak da, Bosna Hersek, Polonya, Gürcistan ve Arap ülkelerinde 6 bin civarı gencin ikinci dil olarak Türkçeyi öğrendiğine dikkat çekti. Develi, "Sadece Yunus Emre Enstitüsü üzerinden Türkçe öğrenen genç sayısı 10 binin üzerinde" dedi.

Radyonun kuruluşu hakkında da bilgiler veren Enstitü Başkanı Develi, herkesin yabancı dil öğreniminde yabancı bir radyoyu dinlemişliği olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"O zaman biz de 'esas amacı Türkçe öğretmek ve Türkçe öğretimine destek olan bir radyo kurabiliriz. Biz sadece Türkçe öğretimini destekleyecek, geliştirecek oraya malzeme sağlayacak bir radyo kurmalıyız. Bunun için de internet ortamından istifade edebiliriz, bir internet radyosu oluşturabiliriz' diye yola çıktık. Başlangıçta bir hayaldi, acaba nasıl yaparız, buna bütçe imkanlarımız yeter mi  Çok şükür bu projeyi 1 yıl içerisinde hayata geçirdik. Şimdi artık 'Türkçenin Sesi' adını verdiğimiz bir radyomuz var. Amacımız kesinlikle TRT'ye rakip olmak değil. Fakat Türkçeyi öğretme konusunda bir ilki başardığımızı düşünüyoruz. Temel amacı Türkçenin öğretimi olan, Türkçenin öğretimini destelemek olan bir radyo oluşturuldu."

Develi, radyo haberlerinin amacının sadece Türkçeyi öğretmek olmayacağını, Türkçeyi az çok bilen birisinin de Türkiye'de ne olup bittiğini, dünyada olup bitenlere Türkiye'nin nasıl baktığını nispeten basitleştirilmiş bir Türkçeyle anlayabileceğini de sözlerine ekledi.

- Anadolu Ajasına ödül

Program sonunda, Türkçenin Sesi Radyosu'na katkılarından dolayı bazı kurum ve kuruluşlar için ödül töreni düzenlendi.

Türkçenin Sesi Radyosu'na yaptığı içerik katkılarından dolayı ödül alan kurumlar arasında Anadolu Ajansı'da (AA) yer aldı. AA adına törene katılan Kurumsal İletişim Direktörü Esra Kireççi'ye, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs tarafından bir tablo takdim edildi. 

Törende konuşan Kireçci, Yunus Emre Enstitüsü'nü Türkçenin Sesi Radyosu'nun kurulmasından dolayı tebrik etti.

"Anadolu Ajansı Genel Müdürümüz Sayın Şenol Kazancının selamlarını iletiyorum" diye sözlerine başlayan Kireçci, "Bu güzel ödül ve güzel akşam için çok teşekkür ediyoruz. Biz aynı hedef ve aynı misyon için çalışan kurumlar olarak birbirimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Anadolu Ajansı olarak hem Türkçenin Sesi Radyosuna içerik sağlamaktan, hem de Türkiye'de ve 11 dilde dünyaya duyurmaktan da memnuniyet duyuyor olacağız. Tebrik ediyorum. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türkçenin Sesi Radyosu, "http://turkceninsesi.yee.org.tr" adresinden internetin bulunduğu her yerde dinlenebilecek. Karasal ve uydu yayınına da önümüzdeki yıllarda geçilebilecek olan radyo merkezi ve stüdyosu, Yunus Emre Enstitüsü'nün Ankara'daki merkez binasında faaliyet gösteriyor.

Yunus Emre Enstitüsü, radyonun hedef kitlesini, dünyanın her yerinde Türkçe öğrenmek isteyenler, akıllı telefon ve sosyal medyayı aktif kullanan gençler, enstitü merkezlerinde Türkçe kursuna devam eden kursiyerler, eğitimine Türkiye'de devam eden uluslararası öğrenciler, yüz yüze Türkçe kursu almaktan yoksun kitleler, Türkiye'de geçici ikamet eden Suriyeliler ve özellikle Batı Avrupa'da mukim çift dilli Türk aile ve çocukları olarak belirledi.

Programlar, Avrupa Dil Portfolyosu'nda belirlenen standart dil öğretimi sistemine göre hazırlanıyor. 24 saat kesintisiz yayın yapan radyoda, Türkçe'nin temel, orta ve ileri düzey dil seviyelerinde farklı alanlarda programlar yapılıyor. Yabancı dil eğitiminde Türkçenin Sesi Radyosu bu özelliği ile dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 

Radyo ekibi, profesyonel radyoculardan ve dil seviyelerine göre programlar hazırlayan uzman eğitmen kadrosundan oluşuyor.

 

 

AA

 

 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler