YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk dizi ihracatına Latin dopingi
Türk dizi ihracatına Latin dopingi
27 Mart 2015 08:17
Türk dizi ihracatı Latin ülkelerinin etkisiyle 350 milyon dolara koşuyor

Brezilya dizileri olarak adlandırılan pembe dizilerin anavatanında bile Türk filmleri izleniyor. Orta Doğu'da ve Kuzey Afrika ülkelerindeki siyasi gelişmelerden olumsuz etkilen Türk dizi sektörü Latin rüzgarıyla ihracata rekora koşuyor.

Lale Devri, Kurtlar Vadisi Pusu, Kara Gül, Filinta ve Diriliş “Ertuğrul” gibi birçok dizinin ihracatını yapan firmanın yöneticisi Can Okan, dizi ihracatının geçen yıl 300 milyon dolara yaklaştığına belirterek, “Türk dizilerinin yaklaşık 80 ülkede yayınlanıyor. Yaptığımız araştırmalar ve sektörden diğer arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda bu sene dizi ihracatının 350-375 milyon dolar civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Okan, Orta Doğu'da ve Kuzey Afrika ülkelerindeki siyasi gelişmelere bağlı olarak bu ülkelere dizi ihracatında yavaşlama yaşandığını, bu yüzden sektör temsilcilerinin alternatif pazarlara yöneldiğine dikkat çekti. Yakın zamanda Güney Amerika'ya dizi ihracatının başladığını hatırlatan Okan, “Latin Amerika pazarı sektöre yeni bir hareket getirdi, şu an ciddi bir büyüme içerisinde. Bir zamanlar dünyada ve Türkiye'de fırtınalar estiren 'Telenovela' dizilerinin çıktığı bölgede artık Türk dramaları izleniyor” diye konuştu.

Latin Amerika'nın dizi ihracatında önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Okan, “Bugün Şili'de yayınlanan ilk Türk dizisi olan Binbir Gece çok başarılı oldu. Oradaki yayıncımız, yeni doğan bebeklere Onur ve Şehrazat isimleri verilmeye başlandığını söyledi” ifadesini kullandı.

Türk dizilerinin Uzak Doğu ülkelerine pazarlanması için yapılan görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Can Okan, “Uzak Doğu pazarına girmeye çalışıyoruz, görüşmeler devam ediyor, önemli mesafe kat ettik, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Çin gibi büyük pazarları zorluyoruz” dedi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler