YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk basınında bir ilk
Türk basınında bir ilk
21 Şubat 2010 17:55
'Van Times' adıyla yayın hayatına başlayan gazete Türk basınında bir ilki gerçekleştirdi.

Van'da yerel bir gazete Türkçe, Kürtçe, Farsça ve İngilizce olarak yayın hayatına başladı.

''Van Times'' adıyla yayın hayatına başlayan gazetenin imtiyaz sahibi Aziz Aykaç, yaptığı açıklamada, 15 kişilik kadrosu ile ilk sayısını bugün çıkardıkları gazetenin 4 dilde okuyucuyla buluşacağını söyledi.

Gazetenin 12 sayfa olacağını ve günlük olarak yayın yapacağını ifade eden Aykaç, ''4 dilli Van Times, kentte yaşayan herkesin kendi diliyle gazete okuması gerektiği ilkesiyle bugün yayın hayatına başladı. Gazetemizi siyah beyaz olarak tasarladık'' dedi.

Van'da İranlı göçmenlerin yaşadığını, bu insanların ülkelerindeki gelişmeleri takip edebilmeleri için gazetenin Farça da yayın yapma kararı aldığını belirten Aykaç, şunları kaydetti:

''Van Times, belki bir bebek, ancak doğar doğmaz dört dille konuşabilen bir bebek oldu. Biz, Van Times ekibi olarak, bu kentin yararı, bu halkın geleceği, bu toplumun kültürü, kardeşliği için varız, bu niyetle zorlu yola girdik. İsteyen istediği dilden okusun haberleri, günlük olayları. İnsanlara yakışır demokrasi yolunda bir açılım başlattık.''

Aykaç, ayrıca haberlerinde hükümetin demokratik açılımına destek vereceklerini vurguladı.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Selim Kemaloğlu ise gazetenin Türkçe'nin yanı sıra kente gelen turistleri ve yerel halkı da düşünerek çok dilli bir habercilik yapacağına işaret etti. AA
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler