YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Turistler artık elveda Londra, merhaba Antalya diyecek"
"Turistler artık elveda Londra, merhaba Antalya diyecek"
"Turistler artık elveda Londra, merhaba Antalya diyecek"
04 Mart 2009 / 13:24 Güncelleme: 04 Mart 2009 / 00:00

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Genç Başkanı Menderes Türel beş yıllık başkanlığı döneminde yaptığı hizmetleri ve  yeni dönemdeki proje ve yatırımlarını yapımcı ve sunuculuğunu Ömer Şahin'in yaptığı Kanal a'ya Görüş Farkı Seçim 2009’da anlattı.  İşte programdan önemli satır başlıkları…


"SÖZ VERDİKLERİMİZİ TAMAMEN YAPTIK"


Taahhütlerimizin yüzde 127'sini yaptık. Çünkü geçtiğimiz dönem bastırdığımız seçim broşürlerin tamamı insanların ellerinde var. Orada söylediklerimizin daha fazlasını yapmışız. Bizim en büyük mutluluğumuz halkımızın karşısına o öz güvenle ortaya çıkıyoruz. Yapacağımızı söylediklerimizin arasında bizi mahcup edecek bir şey yok.
Kendi projeniz var mı derken elbette bu projeler var. Antalya'da göreve başladığımızda büyük bir alt yapı eksikliği vardı. Yani kanalizasyon şehrin üçte birinde vardı, 300 kilometre. Buna 750 kilometre ekledik ve Antalya'nın tamamı buna kavuşmuş oldu. Bu Antalya'nın tarihinde yapılandan misli misli fazla. Altı kilometre yağmur kanalı vardı bunun 12 mislini yaptık 72 kilometreye ulaştı.


Yine arıtma 250 bin kişi kapasiteliydi, kapasitesini doldurmuş işlevini göremez hale gelmişti bunu 1 milyon 250 bine çıkardık. Bütün buna benzer alt yapı eksiklikleriyle uğraşırken, bir taraftan da Kalaiçi ve Kalekapısı Kentsel Dönüşüm Projeleri'ni hayata geçirdik.


"GELİRLE ARTIRDIK GİDERLERİ KISTIK"


Şimdi şunu söyleyeyim, ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı'ydım ve geldiğimde odanın kasada çok ciddi parası vardı. O zaman başkan olduğumda dedim ki biz bu paranın hepsini harcamaya geldik. Çünkü özellikle ticaretin etkinleştirilmesi için var olan bir kurumun, repo ile faizden para kazanarak bir gelir elde etmesi hiç birimiz tarafından kabul edilecek bir şey değildir. Şimdi belediyelerde de buna benzer bir yapı vardır. Belediyeler kasasında para tutan değil bulunduğu bölgeye hizmet edecek bir kurum olması gerektiğini düşünüyorum.


Bugün itibariyle borcumuz, Büyükşehir belediyesi olarak 400 trilyon civarında. Bunun büyük bir bölümü hafif metroyla ilgili. Tabii bu borçlar çok uygun koşullarda sağlanmış kredilerdir. Örneğin raylı sistemde 36 sene vade 16 yıl ödemesiz. Senelik binde birlik bir faizlik oranla.


"ANTALYA MARKA ŞEHİR OLDU"


Antalya birçok ülkede marka olma özelliğiyle anılacak. Antalya'da önümüzdeki dönem bu marka projeleri yapacağız ve bizden başkasının da yapamayacağı iddiasını ortaya koyuyoruz.


Eskiden merhaba Londra, Paris derken şimdi elveda diyoruz ve merhaba Antalya diyoruz. Yani bunu artık dünya söyleyecek. Artık yabancı turistler elveda Londra, Paris diyerek merhaba Antalya diyecek.


İki gün önce gazetelerde bir haber gördüm. Gürcistan Devlet Başkanı Sayın Şakaşvili, Batum'u Antalya gibi yapacağım diyor. Yani Antalya'nın hangi noktaya geldiğinin bir sayın devlet başkanın ağzıyla söylendi. Bundan gurur duyuyorum.
Antalya'da önümüzdeki dönem, bu projeleri vizyon projeleri yapma iddiasını ortaya koyuyoruz. Altını kalın bir çizgiyle çiziyoruz ve bu projeleri bizden başkası yapamaz diyoruz.


"ÖNCE BÜROKRATLARI İKNA ETTİM"


Bu projeler seçim için hazırlanmış projeler değil. Bunlar uzun yılların birikimi ve bir çalışma döneminin eseri. Bu hizmetlerin gerçek sahibi Antalyalıdır. Tabii ki iktidar partisinin mensubu bir belediye başkanı olmak tabii ki önemlilik arz eder. Önemli olan sizin projelerinizi iyi anlatmanızdır.


Ben hiçbir zaman ben iktidar partisinin mensubuyum diye bir baskı yapmadım. Projeler için kapı kapı gezdim. Birçok bürokrat dedi ki belediye başkanları bize gelmez dedi. Ben önce bürokratları ikna ettim.


Araya siyaset girince maalesef hizmet yürümüyor. Konyaaltı'nda da böyle oldu. İki sene iyi çalıştık ancak sonra ne olduysa oldu, yukarıdan emir mi geldi bilmiyorum ama bu bozuldu. Konyaaltı, CHP'li belediyeye bizim desteğimizle düzenlendi.


TOPLU ULAŞIMDA BİR İLK


Dünya bu medeniyet sistemini kullanıyorsa Antalya bunun daha iyisine layık. Bir bilgisayar sisteminde bile yenisine tepki gösterir ancak sonra azalır. Antalya'da bu etkili oldu. Bu kart sisteminde öncelikle indirim hakkı kazandı. Yine GSM'lere mesaj atarak bulunduğu durağa kaç dakika sonra araç gelecek bu size geliyor. Böylelikle zamanını ekonomik olarak kullanıyorsunuz. Dolayısıyla 25 dakika sonra eğer araç gelecekse 20 dakika da işinizi görüyorsunuz. Bu medeniyetle ilgili bir konu. Örneğin dolum noktasıyla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız o geliyor. Eğer mesaj ücreti ödemek istemiyorsanız o zaman da internetten bakıyorsunuz.


FALEZLERİN AYDINLATILMASI


Antalya'nın gece manzarası gündüzü kadar güzel olacak. Bunun için çaba sarf ediyoruz.


"DUBAİ OLACAK AMA YA ENGELLİLER?"


Antalya'da engelli rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Bu dünyada ödül alacak. Türkiye'nin ve Avrupa'nın en iyisi olacak. Eskiden Antalya'da yürüyen merdivenler yoktu şimdi asansör yapıyoruz. Bu konuda çok hassasız. Çok spesifik ancak ulaştırılıyorsa hemen müdahale edeceğiz.


"CHP'Lİ ADAYI ANLAMIYORUM"


Statla birlikte kapalı salon inşaatı bizim için çok önem taşıyor. Dünya Basketbol Şampiyona'sı için çaba sarf ediyoruz. CHP'nin adayı hangi gerekçeyle bunu söylüyor ( projeyi durduracağım açıklaması) anlamıyorum. Türkiye için çok önemli bir tanıtım fırsatı. Bu tesislerin yetişmemesi halinde Türkiye'den alma durumları var. Yandaki ticari alan için bunu söylüyorsa bunun finansmanını çözüp yapması gerekiyor. Bu kadar büyük bir gayretle çalışıyorken böyle durduracağım demesine anlam veremiyorum.


"SUYUN KALİTESİNDE BİR SORUN YOK"


Suyun kalitesi açısından Antalya'da hiçbir sorun yok. Yeraltı sularını kullanıyoruz. Skalayla yeraltı sularını sürekli bilgisayar yardımıyla kontrol ediyoruz. Çeşmelerinizden memba suyu akacak diyoruz ancak Manavgat suyunun kalitesini dünya biliyor.


"BAYKAL'I DAVET EDİYORUZ"


Sayın Baykal'ı tüm açılışlarımız için davetiye gönderiyoruz.
Orası çok uzun senelerdir (Baykal'ın Antalya'daki evinin bulunduğu yer) kaderine terkedilmiş bir durumdu. Sayın Baykal'ın evinin önünü de tinerci yuvası olmaktan çıkardık.


"KÖMÜR DAĞITIYOR MUSUNUZ?"


Bu tür iddiaları duyduğum zaman çok üzülüyorum. Bir taraftan hakikatten ihtiyacı olan kişilere yardım eli uzanan insanlar için çok önem arz ediyor. Tabii bu eleştirileri sıcak yuvalarında oturup da yapanlar belki hani deriz ya açın halinden tok anlamaz diye bu anlamda yapıyorlardır. Bizim insanımız ihtiyacı olduğunu söylemez. Bu nedenle hakikatten canım yanıyor. Keşke o yardımları götürdüğümüz o insanların ne kadar
ihtiyacı olduğunu gösterebilsem.


Hava kirliliğiyle ilgili teknik bir rapora dayanmıyor. Kükürt oranı 300’ken sınır olarak bizde 3'tür. Kürürdü kömür çıkarır, dolayısıyla kömürden kaynaklanan bir kirlilik hiç bir zaman teknik sonuca dayanan bir iddia değildir.


GAZETECİLİĞİ ÖZLÜYOR MUSUNUZ?


Dönem dönem özlüyorum bu özlemimi de kendi konuşma metinlerimi yazarak gideriyorum.
 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler