YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Türban’ yasağı kalktı
Basın kartı başvurusunda “türban” yasağı kalktı!
‘Türban’ yasağı kalktı
24 Ekim 2010 / 10:12 Güncelleme: 24 Ekim 2010 / 10:14

Siyasetin gündemine oturan türban tartışması sürerken, Başbakanlık BYEGM (Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü) yaptığı yönetmelik değişikliği ile basın kartı başvurusunda “türban” yasağını kaldırdı. Eski yönetmelikte basın kartı almak için doldurulacak beyannameye eklenecek fotoğraflar için “önden, baş ve yüz açık olarak çekilmiş” olmak şartı aranırken, yeni yönetmelikte bu hükme yer verilmedi. Yönetmelik değişikliği ile ülkesinde ulusal veya uluslararası çapta yayın yapan ve bu durumu ilgili ülkedeki Türk büyükelçiliğince teyit edilen yabancı yayın organlarını Türkiye’de temsil eden veya bu yayın organlarının yabancı uyruklu temsilcisine yardımcı olarak çalışan Türk uyruklu gazetecilerden birine basın kartı verilmesi de öngörüldü. Ayrıca değişiklikle yurt dışında Türkçe yayın yapan ve bu durumu ilgili ülkede bulunan Türk büyükelçiliğince teyit edilen basın-yayın organlarının sahibine ve bir çalışanına kart alma imkanı getirildi.
Lise mezunu...

Basın kartı alabilmek için gerekli asgari mezuniyet derecesi lise olarak korunurken, sadece, yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkumiyetler halinde basın kartı verilemeyeceği hükmü de yeni yönetmelikte aynen yer aldı. Yönetmeliğin “Basın kartı başvurusu” başlıklı 23. maddesine de “türban” rötuşu yapıldı. Basın kartı talebinde bulunacaklardan istenecek belgeleri düzenleyen bu madde de eski yönetmelikte “Beyannameye ekli fotoğrafların önden, baş ve yüz açık olarak çekilmiş olması zorunludur” hükmü yer alıyordu. Yapılan değişiklikle madde metninde sadece “2 adet vesikalık fotoğraf” ibaresi kaldı. (Vatan)

çözülmez
 // suzi
türbanla ilgili sorunlar çözülüyor gibi gözüksede çözülmeyecek. Şunu bunu yaparak insanların samimi inançlarıyla oynayıp duruyorlar. Özellikle de yapıyorlar... Zaten sağ duyulu insanlar pısırık, korkak; sol duyulu insanlar da prensip gereği gurur meselesi yapıyor ve bu kısır döngü sürüp gidiyor....
11 Kasım 2010 09:43
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler