YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'nin Üsküp ofisi açıldı
TRT'nin Üsküp ofisi açıldı
09 Kasım 2015 15:59
Yalçın Akdoğan, Makedonya'nın Türkiye tarihinde çok özel bir yeri olduğunu belirterek "Bugün burada yaşayan soydaşlarımız gerçekten buranın sadık yurttaşlarıdır. Ülkelerinin kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunmaktadır" dedi.

Akdoğan, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) Üsküp ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, aynı gün hem Anadolu Ajansı hem de TRT ofislerinin açılışını gerçekleştirdiklerine işaret etti.

TRT'nin uzun yıllardır yayın hayatında öncü bir kurum olduğunu belirten Akdoğan, kuruluşun dünyanın birçok dilinde yayın yaptığını, son dönemde ise TRT World ile çok önemli bir atılıma imza attığını ifade etti.

Akdoğan, TRT'nin Makedonya'dan bütün Balkanlara hem Türkiye'nin mesajını ve sesini ileteceğini hem de dünyaya Makedonya'nın sesini iletecek bir kurum olarak faaliyete başlayacağını söyledi. 

İki ülke arasındaki olumlu ilişkilerin devam edeceğini kaydeden Akdoğan, kültürel ilişkilerin gelişmesinin de önemini vurguladı.

Makedonya'nın, Türkiye'nin tarihinde çok özel yeri bulunan bir ülke olduğunu dile getiren Akdoğan, "Bugün burada yaşayan soydaşlarımız gerçekten buranın sadık yurttaşlarıdır. Büyük bir aşkla buraya bağlıdır ve ülkelerinin kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunmaktadır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri idadide okuduğu ve hayatında çok büyük etki yapan 4 şehirden birinin Makedonya'nın Manastır şehri olduğunu ve bu şehri çok sevdiklerini belirtti.

Dost ve kardeş Makedon halkını sevdiklerini kaydeden Akdoğan, "Burayla gönül bağımız var. Bundan sonra da Makedon-Türk ilişkilerinin gelişmesi için Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak elimizden gelen her türlü gayreti göstermekte kararlıyız" ifadesini kullandı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka da Makedonya'nın sesini dünyaya duyurmak açısından çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini söyledi. 

TRT'nin Üsküp ofisinin açılışından duyduğu mutluluğu dile getiren Göka, ofisin "hayırlara vesile olmasını" diledi.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de bu ülke ile ilişkilerin her alanda mükemmel olduğunu belirterek, TRT ve AA'nın değerli çalışmalarıyla medya alanında da önemli katkı sağlanacağını vurguladı. 

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, konuşmaların ardından TRT'nin Üsküp ofisinin açışını yaptı.

Açılışa Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Cemalettin Haşimi, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Şaban Kızıldağ ile TRT'nin bölge temsilcileri de katıldı. 

Akdoğan buradaki törenin ardından beraberindekilerle Murat Paşa Camisi'ne geçti.AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler