YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'nin başına o mu geliyor?
TRT'nin başına o mu geliyor?
18 Eylül 2014 20:30
İbrahim Şahin'in Samsun Valisi olmasıyla boşalan TRT Genel Müdürlüğü koltuğuna Şenol Göka'nın oturduğu iddia edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile perşembe günü yaptığı görüşmenin ardından izne ayrılan ve izin dönüşü geçerli olmak üzere istifasını da veren İbrahim Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile Samsun Valisi olarak görevlendirilmişti.

TRT'de İbrahim Şahin'in koltuğuna oturacak o isim sonıunda belirlendi. Yeni TRT Genel Müdürü olarak kulislerde; Genel Müdür Yardımcıları Şenol Göka, İbrahim Eren ile TRT haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün adı öne çıkıyordu.

O isimlerden doğal olarak sadece biri TRT Genel Müdürü olabilecek. Gazeteciler.com TRT'nin başına gelecek ismi açıklıyor:

Halen, TRT'de İdari Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Şenol Göka, TRT Genel Müdürü olarak belirlendi.

Şenol Göka kimdir?

1979 yılıdna Denizli Lisesi'nden mezun olan ve Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Şenol Göka 1986 yılından beri TRT'de görev yapıyor.

28 haziran 2014 tarihi itibari ile TRT Genel Müdür yardımcılığı görevine atanmıştı. Göka daha önce TRT Radyo Dairesi başkanlığı görevinde bulunmuş ve bir çok başarılı projeye imza atmıştı. Göka'nın "İnsan ve Mekan – Bir Bütünün İki Farklı Görüntüsü","Her Halde İnsan","Radyo Olmalı" ve "Siyaset, Medya ve Zihnime Yansımalar" isimli 4 kitabı bulunuyor.

Ülkücü kökenli bürokrat

Bir zamanlar Yeni Şafak gazetesinde de yazan psikiyatr Dr. Erol Göka'nın kardeşi olan Şenol Göka, ülkücü kökenli bir isim. Kulislerde TRT'nin başına geçmesini sağlayan desteğin ise Göka'nın eşinin AK Parti kadın kolları içinde önemli bir konumda olmasına bağlanıyor.

Süreç nasıl işleyecek?

Yasaya göre RTÜK, TRT Genel Müdürlüğü için bireysel ve aday gösterilenlerden oluşan başvurular arasından üç isim seçiyor. Bu üç isim Bakanlar Kurulu tarafından değerlendiriliyor ve Bakanlar Kurulu'nun seçtiği kişi Cumhurbaşkanı tarafından onanarak atanıyor.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler