YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'den ses yarışması
TRT'den ses yarışması
21 Mart 2015 00:41
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Şenol Göka, "Türk Halk Müziği’ne ve Türk Sanat Müziği'ne gençlerin ilgisini ayakta tutarken, bir heyecan oluşturmak için bu ses yarışmasını Avrupa'da da düzenleme kararı aldık" dedi.

TRT’nin "Sıra sende Avrupa, Sıra sende Türkiye" isimli yeni ses yarışmasının tanıtımı Frankfurt’ta bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Toplantıya TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ve TRT Radyo  Dairesi ve  Müzik Dairesi Başkanı Amber Türkmen de katıldı. 

Göka, söz konusu yarışmayla Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’ne olan ilgiyi artırmayı amaçladıklarını ve bir heyecan oluşturmak için yarışmayı Avrupa'da da düzenleme kararı aldıklarını belirtti.

TRT’nin yıllardır sanatçı almadığını dile getiren Göka, yarışmayla TRT’ye yeni sanatçılar kazandırmak istediklerini söyledi.

Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği branşlarından ayrı ayrı ilk 3'e giren yarışmacıların TRT sanatçısı olma şansına sahip olacaklarını aktaran Göka, "TRT sanatçısı olmak istemeyip de bu yaptığı sanatı bağımsız olarak icra etmek isteyen yarışmacımız olursa, onlara sanatını icra etmesini teşvik edecek ödüller vereceğiz. Bunun benzeri Türkiye'de de yapılacak. Dolayısıyla hem Türkiye hem Avrupa ayaklı olan bu yarışma 3 ay içerisinde sonuçlanacak" diye konuştu.

"TRT belki iki buçuk, üç ay içerisinde 100'ün üzerinde sanatçı alacak"

TRT'nin Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği arşivlerini özel radyolara açtığını hatırlatan TRT Genel Müdürü Göka, şöyle devam etti:

"Çok cüzi bir miktarla açtık çünkü yasal olarak ücretsiz veremiyoruz, keşke ücretsiz verebilseydik. O kadar cüzi ki sembolik anlam taşıyor. Burada Türkçe yayın yapan, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği yayını yapmak isteyen başka radyolar da olabilir tabii ki. Eğer isterlerse sizlerin de aracılığınızla bunları da duyurmuş olalım. TRT'nin bu imkanından istifa edebilirsiniz."

TRT’nin yarışmayla bünyesine katacağı 6 sanatçı dışında da sınavla alımlar yapacağını dile getiren Göka, "TRT sadece yarışma ile bu kadar sanatçı alacak. TRT belki iki buçuk, üç ay içerisinde 100'ün üzerinde sanatçı alacak. Dolayısıyla TRT'nin bu konuda sınavı olacak. Çok kısa bir süre içerisinde bir takvim açıklayacağız. Bu takvimde yine jüriler oluşturulacak ve sınavla alınacak" şeklinde konuştu. 

Göka ayrıca, İngilizce kanal çalışmalarının da devam ettiğini ve Nisan ayının sonuna doğru programlı deneme yayınlarına başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Seçmeler Avrupa'da 4 ülke, 7 şehirde ve Türkiye’de 7 ilde yapılacak

Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği kategorilerinde yapılacak yarışmalarda kazananlar, 50 bin lira para ödülü ve TRT sanatçısı olma fırsatını yakalayacaklar. 

Avrupa'da 4 ülke, 7 şehirde ve Türkiye’de 7 ilde yapılacak olan seçmeler sonrası belirlenecek 40 finalist İstanbul’da yapılacak canlı yayınlar boyunca Türkiye'de kalarak Türk müziğini en iyi şekilde yorumlamak için yarışacaklar. 

10 hafta sürecek canlı yayınlarda TRT sanatçılarından oluşan jüri ve halk oylarıyla haftanın birincilerinin belirleneceği yarışmalarda Ömer Hayri Uzun yönetimindeki orkestra yarışmacılara eşlik edecek. 

 

AA

 // huseyın dursun
Sn yetkılı oncelikle selamlarBazı kanallarda uygunsuz yapılan ses yarısmalarını artık gormekten igrenıyorum ama bunların onune gecebılmek için trt nın ses yarısması adında bır program yapsa keske kanallarda kı bu yapılan ses yarısmadı adı altındakı programlara artı dur demenın zamanı gelsın reytınk amaclı ınsanların onurlarıyla oynayan bazı medya kurulusların onune gece bılmek acısından TRT da herzaman eniyi ses yarısmasını yapacagından kuskumuz yoktur ve trt bu olayın onune gecsın saygılar....
07 Şubat 2017 11:47
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler