YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'den o iddiaya açıklama...
TRT'den o iddiaya açıklama...
07 Mayıs 2012 19:53
TRT, Basri Yavaş'ın katıldığı programda kendisine baskı yapıldığı iddiasına ilişkin, ''Hiçbir TRT çalışanı hiçbir şekilde program konuklarına baskı, yönlendirme yapamaz'' değerlendirmesinde bulundu.

TRT Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede ''TRT astsubaylardan TSK'ya düşmanlık istedi'' başlıklı haber yayımlandığı belirtildi.

TRT Haber kanalında 19 Nisan'da yayınlanan ''Gündem Haber'' programında, TSK'dan ayrılmak zorunda kalanların görüşlerinin ekrana yansıtıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''13 dakikalık haber programa 17 kişi katılmak istemiş ve konuklarımız aralarından 13 kişiyi seçerek konuşmacıları mikrofona davet etmişlerdir. Aydınlık Gazetesi'ne konuşan Basri Yavaş isimli konuğumuzsa canlı yayın sırasında konuşamamış, arkadaşlarına ve program ekibine tepki göstermiştir.

Basri Yavaş, Aydınlık Gazetesi'ne, TRT'nin ne konuşulacağına dair kendilerine baskı yaptığı iddia etmektedir. Hiçbir TRT çalışanı hiçbir şekilde program konuklarına baskı, yönlendirme yapamaz.

Haber yayınlandığı anlarda, 13 kişinin özgürce konuştuğunu ve hiçbir şekilde TSK'ya hakaret etmediğini haberi izleyen herkes görmüştür. TRT'nin tarafsız haberciliğini, programa katılan 13 konuk kabul ederken, programa katılamayan bir konuğun iddiaları herkesi şaşırtmıştır. Basri Yavaş isimli şahsın ve Aydınlık Gazetesi'nin gerçek dışı beyanlarını sadece TRT değil, programa katılan Re'sen Emekliler Derneği de yazılı olarak kınamıştır.''


-Re'sen Emekliler Derneği-


Re'sen Emekliler Derneği'nden yapılan açıklamada, söz konusu programa davet edildikleri belirtildi ve programa katılan dernek üyelerinin o dönemlerde yaşanan mağduriyetleri anlattığını, çözüm konusunda düşüncelerini aktardıkları ifade edildi.

Sürenin kısıtlı olması sebebiyle tüm katılımcılara söz verilmese de programda anlatılmak istenen tüm konuların vurgulandığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Bir gazeteye demeç veren re'sen emekli Astsubay Basri Yavaş'ın söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Katılımcılara böyle bir telkinde bulunulmadığını, yapılan programın tamamen mağduriyetleri dile getirmeye yönelik olduğunu, söz konusu haberde adı geçen Basri Yavaş isimli meslektaşımızın derneğimizin üyesi olmadığını belirtmek istiyoruz. Bugüne kadar tarafsız ve doğru haberlerle ülkemize hizmet eden ve ülkemizin saygın kurumlarından biri olan TRT'nin, bu tarz asparagas haber ve söylemlerle anılması bizlere dolaylı olarak rahatsızlık vermiştir. Re'sen Emekliler Derneği olarak  Aydınlık gazetesinin bu haberini kınıyor ve tekzip ediyoruz.''

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler