YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT'den Hürriyet'e Sert Çıkış
TRT'den Hürriyet'e Sert Çıkış
TRT'den Hürriyet'e Sert Çıkış
07 Mayıs 2008 / 20:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hürriyet'in bugün İbrahim Şahin'le ilgili 'Zulasından iki maaş daha çıktı' başlığı ile birinci sayfadan verdiği habere TRT Genel Müdürülüğü 'Kamu hisseleri' ile cevap verdi. İşte açıklama:TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve Avea Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmesinin ''kamu hisselerinin temsilinden ibaret olduğu'' bildirildi.


TRT Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden, bugün bir gazetede yer alan, ''Zulasından iki maaş daha çıktı'' başlıklı habere ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.


Haberde, TRT Genel Müdürü Şahin'in, ''Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve Avea Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'nı yürütmesinin anayasal olmadığının belirtildiği'' kaydedilen açıklamada, Şahin'in, 2003'ten bu yana Türk Telekom ve Avea'da yönetim kurulu üyesi olduğu ifade edildi. Açıklamada, söz konusu şirket hisselerinin tamamının kamu mülkiyetinde iken yapılan özelleştirmelerle belli orandaki hisselerin özel sektöre devredildiği hatırlatıldı.


Habere konu şirketlerde halen belli oranda kamu hissesi bulunduğundan, kamu hisselerini temsilen, yönetim kurullarına kamu görevlilerinin atandığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:


''TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in adı geçen şirketlerdeki yönetim kurulu üyelikleri de bu kapsamda kamu hisselerinin temsilinden ibarettir. Kamunun hissedar olduğu tüzel kişilerde, kamu hisselerini temsilen kamu görevlilerinin yer alması ilgili mevzuat gereğidir. İbrahim Şahin'in, tecrübesi ve bulunduğu görevler itibariyle haberde adı geçen şirketlerde kamu çıkarını temsil edebilecek en yetkin kişilerden biridir.''

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler