YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT önünde protesto...
TRT önünde protesto...
24 Kasım 2010 14:25
TRT Genel Müdürlüğü önünde yapılan iki ayrı eylemde, kurum çalışanlarının görev yerlerinin değiştirilmesi ve taşeron firma çalışanlarının işten çıkarılması protesto edildi...

Haber-Sen üyesi bir grup, TRT Genel Müdürlüğü önünde ''Yaşasın özerk, demokratik TRT mücadelemiz'' yazılı pankartın önünde toplanarak, TRT yönetimi aleyhine sloganlar attı.

Burada açıklama yapan Haber-Sen Genel Başkanı Ali Yılbaşı, TRT yönetiminin siyasi kadrolaşmayı hiç olmadığı kadar hızlandırdığını öne sürdü.

Yılbaşı, TRT'de asli ve sürekli yayın hizmetlerinin yasalara aykırı şekilde taşeron şirketlere devredildiğini özellikle tarafsız olması gereken TRT'nin tek bir görüşün ve sesin kanalı haline geldiğini iddia etti.

TRT çalışanı 33 kişinin rızası dışında görev yerlerinin değiştirildiğini ifade eden Yılbaşı, ''TRT yönetimine sesleniyoruz, sürgünleri durdurun. Haklı bir gerekçeye dayanmadan işten çıkarılan bu arkadaşlarımızın mağduriyetine son verilmesini talep ediyoruz'' diye konuştu.

''TRT KAMU YAYINCILIĞINI ESAS ALMALI''

Eyleme destek veren KESK Genel Başkanı Sami Evren ise TRT'nin sürgün politikalarını protesto ettiklerini belirterek, ''TRT herhangi bir siyasi iktidarın, hükümetin sesi ve borazanı değildir'' diye konuştu.

TRT'nin kamu yayıncılığını esas almak durumunda olduğunu ifade eden Evren, şöyle devam etti:

''TRT hiçbir siyasi iktidarın sesi olamaz. TRT halkın sesi olmak durumundadır. Kamu yayıncılığı yapmak durumundadır. Buradaki deneyimli birikimli arkadaşlarımızın sürgün edilmesi kabul edilemez. Buradan Sayın Bülent Arınç'a sesleniyorum, televizyonlarda sözde demokratça konuşmalar yapıyorsunuz, bu olup bitene sessiz mi kalacaksınız? Bu olup bitenin arka planında acaba siz var mısınız? Sizin bilginiz dışında mı yapılıyor yoksa TRT Genel Müdürü kendi kişisel tasarrufunu mu uyguluyor? Yoksa siyasi iktidarın bütün kamusal alanlarda yürüttüğü bir politika haline mi gelmiştir? ''

Evren, kamu kurumlarındaki taşeron firma çalışanlarına itiraz ettiklerini belirterek, ''Biraz ilerimizdeki taşeron firmanın emekçileri maalesef kullanılmaktadırlar. Halbuki KESK, yıllardır onların haklarını da savunmaktadır. Ucuz emeğe itiraz ettik. Birlikte mücadele etmemiz gerekirken sanki TRT yönetimine biat edercesine bu şekilde tavır almalarını asla doğru bulmuyoruz. Çünkü sendikal mücadele bir emek mücadelesidir. Sadece sendika üyelerimiz için değil, tüm TRT çalışanları için varız'' dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay da yaptığı açıklamada TRT'nin iktidarın yan kuruluşu haline geldiğini savundu. TRT'de son 8 yıldır yetişmiş elemanların sürüldüğünü ve pasif görevlere getirildiğini öne süren Abakay, ''Bir kurum kendi elemanlarını yakıyor, yıkıyor'' diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERİN EYLEMİ

Öte yandan, TRT'de taşeron firma üzerinden 1,5 yıl önce işe alınıp Haber-Sen'in Danıştayda açtığı dava sonucu işine son verildiği belirtilen işçiler de TRT önünde eylem yaptı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, ''İstanbul'a yapılan tayini sürgün olarak gören sendika, 240 emekçinin işini kaybetmesinin sorumluluğunu nasıl taşıyacak'' denildi.

Haber-Sen'in açtığı dava ile işçilerin işsizler ordusuna katılacağının ifade edildiği açıklamada, ''Bunun adı sendika kıyımıdır'' görüşüne yer verildi.

Eylemin ardından gruptakiler dağıldı. (A.A.)

sendika kıyımı
 // TRTci
fes etmediler." dediniz, bu adamlar ne olacak demediniz, niye; işiniz gücünüz siyaset, tembellik ve aymazlıktan tayin edilmiş adamları, sürgün edildiler diye lanse etmek, amacınız hak aramak değil, siyaseti kullanarak bozgunculuk yapmak....
24 Kasım 2010 22:03
sendika kıyımı
 // TRTci
KESK diyor ki \'\'Biraz ilerimizdeki taşeron firmanın emekçileri maalesef kullanılmaktadırlar. Halbuki KESK, yıllardır onların haklarını da savunmaktadır. Ucuz emeğe itiraz ettik.\" Lafla özellikle yalan dolan lafla peynir gemisi yürümüyor, Madem öyleydi 1,5 yıldır o insanlara karşı savaşıp, dava açıp, işlerinden ettiniz, bu güne kadar dağıttınız hiç bir bildiride şirket gitsin bu adamları TRT personeli yapın dediniz mi? \"Biz dava ettik kazandık, şi...
24 Kasım 2010 21:58
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler