YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT kendi ratingini kendi ölçecek
TRT kendi ratingini kendi ölçecek
06 Ekim 2009 09:08
Ratinglerle ilgili tartışmalar sürüyor. Rating ölçümlerine inanmayan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ölçümleri kendilerinin yapacağını açıkladı...

TRT Genel Müdürü Şahin Yeni Şafak gazetesine verdiği demeçte AGB'nin reyting ölçümlerini sağlıklı bulmadıklarını belirterek, reyting ölçümleri için ihaleye çıktıklarını ve 1-2 ay içerisinde ölçümlere başlanılacağını söyledi

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB'nin yaptığı reyting ölçümlerinde gri noktaların bulunduğunu söyledi. Şahin, "Bize bu gri noktaları izah edemediler. AGB'ye TRT'nin de içinde yer aldığı bir komisyon kuralım, burada bizi ikna edin dedik. Çözüm bulacağız dediler ama bir sonuç çıkmadı. Şimdi biz ihaleye çıkıyoruz, ölçümü biz yapacağız. Bir iki ay içerisinde bu olacak. Eğer bu sağlıklı olursa 7-8 özel TV'de bu sisteme katılacak" dedi. Öte yandan TRT'nin açtığı ihaleye 5 firmanın katıldığını ve ihaleyi alan firmanın Türkiye'nin 40 ayrı yerinde 3 bin deneğin katılacağı sistem kurma çalışmalarının sürdürdüğü de öğrenildi. 

BİZE İZAH EDİN

AGB'nin verileri gece 02.00'da toplayıp İtalya'ya gönderdiğini ve orada sabah 06.00'da değerlendirmeye alındığını anlatan Şahin, "AGB'ye 'Bu arada 4 saatlik zaman diliminde ne oluyor, orada gri noktalar var. O gri noktaları bize izah edin' dedik, '02-06 arasındaki belirsizliği çözmek için aralarında TRT'nin de yer aldığı bir komisyon kuralım, bize izah edin' dedik, 'çözüm bulacağız' dediler ama sonuç çıkmadı" dedi.

SEDA BANTTANDI AMA...

AGB'nin reklam ratinglerini de ölçtüğünü anlatan Şahin, "Seda Sayan bir gün programa çıkmadı. Seda Sayan canlı yayın yapıyor ve 10'u 20 geçe reklamlara giriliyordu. Ancak o gün programa çıkmadığı için banttan tekrar yapıldı ve saat 10.25'te reklamlara girildi. Ancak baktık ki AGB'nin reklam reytingleri ölçümünde 10'u 20 geçe reklamlar yükseliyor. AGB yöneticilerine bunu söyledik, bize izah edin dedik" şeklinde konuştu. Şahin, ayrıca ölçüm yapılan şahısların isimlerinin gizli olması gerekirken gizliliğin ihlal edildiğini de sözlerine ekledi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler