YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT, farklı dil ve lehçelerde yayın yapacak
TRT, farklı dil ve lehçelerde yayın yapacak
TRT, farklı dil ve lehçelerde yayın yapacak
29 Mayıs 2008 / 20:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TRT'de Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına imkan tanıyan önerge kabul edildi. Önergeyle Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapılacak.


TBMM Genel Kurulunda görüşülen TRT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 6. maddesi üzerinde verilen önergeyle, maddenin başlığı ''TBMM ve açıköğretim yayınları ile eğitim ve öğretim amaçlı yayınlar ve diğer yayınlar'' şeklinde değiştirildi.


Önergeyle, TRT'nin, Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapmasına imkân tanındı.


Devlet Bakanı Mehmet Aydın, tasarının görüşmelerinde soruları yanıtlarken, TRT'de, 494 işçi sayılmayan geçici personel olmak üzere, toplam 7 bin 439 kişinin çalıştığını bildirdi. Aydın, geçici personelin gayretli çalışmalarını bildiğini ve lehlerinde bir düzenleme olmasını talep ettiğini ifade ederek, ''Önümüzdeki maddelerde önlem alınacak diye düşünüyorum'' dedi.


AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, tasarı üzerinde kişisel görüşlerini dile getirirken, ''Üniversite yıllarında, halkımızın dilinde bir şarkı dinleyebilmek için bir kaseti nasıl sakladığımızı, bodrumlarda, kapalı odalarda dinleyip, mutlu olduğumuzu çok net hatırlamaktayız. Düğünlerimizde, kimsenin olmadığına kanaat getirerek, söylenilmiş halk türküleri konusunda acıları, cezaevlerini, işkenceleri gayet iyi hatırlamaktayız'' dedi.


Kurt, ''Güneydoğu, Şark veya Kürt sorunu'' olarak adlandırılan sorunun, sosyal, siyasal ve kültürel politikalarla çözüleceğini belirtti. (AA)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler