YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT, 'canlı bomba' suçlamalarıyla ilgili açıklama yaptı
TRT, 'canlı bomba' suçlamalarıyla ilgili açıklama yaptı
29 Mart 2016 11:41
TRT Belgesel kanalında yayınlanacak ‘Pusula Doğu’ adlı bir belgeselin tanıtım videosunda babası Esad rejimi tarafından öldürülen bir çocuğun sözleri, dün gece sosyal medyada olay oldu.

TRT'nin belgesel kanalındaki 'Pusula Doğu' belgeselindeki, Suriye iç savaşından kaçan bir kızın sözleri olay oldu.

Belgeselin yayınlanan tanıtımında küçük kız, "savaşmak zorunda kalsan ne yaparsın?" sorusuna, "kontrol noktasında kendimi patlatırdım" yanıtı verdiği görülüyor.

Tanıtımın yayınlanmasının ardından sosyal medyada TRT’nin canlı bomba olmaya özendirdiği yönünde bir linç kampanyası başlatıldı.

TRT ise eleştirilere yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Kurumun kamu yayıncılığı bilinci ve sorumluluğu ile hareket ettiği, tüm yayınlarını geçmişte olduğu gibi bugün de büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleştirdiği ifade edildi.

Her gün yüzlerce programın üretildiği bu büyük yapı içinde yayınlarla ilgili eleştirilerin her zaman olabileceğine işaret edilen açıklamada, TRT Belgesel kanalında yer alan "Pusula Doğu" belgeselinin fragmanında babası Suriye'de rejim güçleri tarafından öldürülen küçük bir kız çocuğunun söylemlerinin, "çocukları savaşa özendiriyormuş" gibi çarpıtılarak bazı çevrelerce eleştiri odağı haline getirildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez. TRT her zaman milli ve manevi değerlerimizi gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyerek insanımıza ve ülkemize hizmete devam edecektir."

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler