18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul20 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana20 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa20 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TRT "BİR NUMARA" olmak için çalışacak
TRT "BİR NUMARA" olmak için çalışacak
TRT "BİR NUMARA" olmak için çalışacak
25 Mayıs 2008 / 09:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT’nin tekrar bir numara olması için birçok projeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını belirterek, TRT-INT’in etkili bir haber kanalı haline getirileceğini, Kürtçe yayın yapacak kanalın yakında hizmete gireceğini, çocuk ve spor kanallarının da yayına başlayacağını bildirdi. Şahin, özel yayın kuruluşlarına benzeme gibi bir kaygılarının olmadığını, TRT’nin önceliğinin reyting değil halkın beklentileri olduğunu vurguladı.


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “Prime Time” isimli dergisinde yer alan söyleşisinde TRT’nin daha canlı, daha güler yüzlü bir kanal olması için çaba gösterdiklerini belirtti. Şahin,“TRT sanatçılarının ekranda hiç mimiksiz ve hareketsiz şarkı söylemeleri ya da haber spikerlerinin donuk bakışları yıllardır espri kaynağıdır. Gerçi son yıllarda özel televizyonların rahatlığı bize biraz bulaşmıştı. Ama bu canlılığı ve renkliliği biraz daha artırmayı düşünüyoruz” dedi. Tüm bunları yaparken TRT kalitesinden ödün vermeyeceklerini vurgulayan Şahin, “Kaliteli, güler yüzlü, halkla iç içe, insana dair programlarla milletimizi ekran başına çekeceğiz” diye konuştu.


ÖZEL YAYIN KURULUŞLARINA BENZEME GİBİ BİR KAYGIMIZ OLAMAZ


Şahin “Hedef özel bir televizyon kanalı gibi olmak mı” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:


“TRT anayasal bir kurum. Yasalarla kurumumuza verilen görevlerin, sorumlulukların dışına çıkmamız imkansız. Milli birlik ve beraberliğimizi koruyup yüceltmek, milli kültürümüzü yaygınlaştırmak ve Türkiye’yi dünyaya doğru anlatabilmek yönünde yayınlar yapmak gibi çok önemli sorumluluklarımız var. TRT her zaman olduğu gibi doğru ve ilkeli yayıncılık, tarafsız haber anlayışı konusunda milletimizin ilk başvuracağı yayın kuruluşu olmaya devam edecek. Bizim özel yayın kuruluşlarına benzeme gibi bir kaygımız olamaz. Onlar bize benzemeye çalışıyorlardı şimdi daha çok çalışacaklar.”


PERSONEL ÇOK, YAYINCI YOK


Şahin çok tartışılan TRT’deki personel sayısının yüksekliğine ilişkin olarak, kurumdaki personel sayısının sanıldığı gibi yüksek olmadığını, yayıncı sayısının çok az olduğunu belirtti. Kurumda 8 bin kişinin çalıştığını ancak yayıncı kadrolarının çoğunun boş olduğunu söyleyen Şahin, şöyle konuştu:


“Kurumda çalışanların içinde, şirket mensubu 450 civarında temizlik işçisi de var, parça başı çalışanlar da. 8 bin kişiden yayıncı olanların sayısı 3 bini bulmuyor. Diğer personel sayısı ise 5 binin üzerinde. Fransız televizyonuna baktığınızda 10 bini aşkın yayıncı personele karşılık, diğer personel sayısı 700 kişi. İtalyan RAI’ye baktığınızda, yayıncı personel sayısı 9 bin 800’ye yakın, diğer personel sayısı ise bin 850 civarında. Aradaki uçuruma bakar mısınız?”


BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN


Kuruma bağlı kanalların sayısı ve yayın saatleri dikkate alındığında bu kadar az yayıncı ile işin içinden çıkmanın güçlüğüne değinen Şahin, bu nedenle dış yapımlardan da yararlanmak zorunda olduklarını belirtti. Şahin, dış yapımlara ağırlık verirken, çalışanların yaratıcılıklarını ve emeklerini de en iyi şekilde değerlendireceklerini kaydederek, “Elbette TRT’de çok deneyimli ve birikimli yayıncılar var. Onların projeleri her zaman ön planda olacak. Dış yapımlardan da yardım alarak yayınlarımızı en iyi ve en kaliteli şekilde sürdüreceğiz. Bizi izlemeye devam edin” dedi.


TRT-INT HABER KANALI OLUYOR


TRT’yi güçlü kılabilmek için önemli projeleri olduğunu bu kapsamda TRT-INT’i etkili bir haber kanalı yapmak için çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Şahin, “Yakın gelecekte, TRT-INT sadece yurtiçinde değil, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, tüm dünyaya haber ulaştıracak, uluslar arası arenada önemli bir haber kanalı olarak karşınıza çıkacak” diye konuştu. Şahin, Eylül ayında ise çocuk ve spor kanallarıyla da televizyon dünyasında yerlerini alacaklarını bildirdi.


Bütün Türk devletlerinin ortak sesini dünyaya duyurabilmek için Türk Dünyası Ortak Televizyonu’nu kurma çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Şahin, “Türk kültürünü yaşatma, sevdirme ve tanıtma yolunda tüm soydaşlarımıza çok büyük yararlar getireceğine inandığım bu projeyi diğer Türk Devletleriyle en kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi.


KÜRTÇE KANAL, HABER VE MÜZİK AĞIRLIKLI OLACAK


Kürtçe yayın yapan kanal hakkında da bilgi veren Şahin şunları söyledi:


“Hükümet tarafından bize verilen bir görev var. Kırmanca ve Zazaca lehçeleri ile Farsça dilinde yayın yapan yeni bir kanal açıyoruz. Bu bölgelerdeki vatandaşlarımıza, bölücü kesimler tarafından sürekli empoze edilmeye çalışılan ötekileştirilmişlik duygularını ortadan kaldırmaya yönelik, ortak vatan ve Türkiye’nin bütünlüğü anlayışını vurgulayan yayınlar yapacağız.


Haber ve müzik ağırlıklı olmasını düşündüğümüz bu kanalda, yerli filmlerimiz ve dizlerimiz belirlenen bu dillere çevrilerek yayınlanacak. Kanalın kurulmasıyla ilgili altyapı çalışmaları ile bu dilleri çok iyi kullanabilen personel alımı ise sürüyor.”


ÖNCELİĞİMİZ REYTİNG OLAMAZ


Şahin, “Özel televizyonlarla rekabet konusunda bizzat devreye girdiğiniz oluyor mu?” şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi:


“TRT’nin güvenirliği ve izleyici sayısının fazlalığı herkes tarafından biliniyor. TRT’de program yapmış olmak yapımcılar için de prestij demek. Yoksa öyle kanallarla hınca hınç mücadeleye girmek gibi bir durum söz konusu değil. Bizim adımız yeterli. TRT yayınlarının önceliği reyting olamaz. Diğer yayın kuruluşları için öncelik ise elbette reytingdir. Bizim önceliğimiz milletimizin beklentileridir.”


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler