YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri
Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri
11 Aralık 2015 05:17
HGS sorgulama işlemini yaparak trafik cezanız var mı yok mu öğrenebilir ve cezanız varsa ödemenizi kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri nasıl yapılır?

Biz vatandaşlar olarak her an her gün mutlaka trafiğe çıkarız. Trafiğe çıktığımızda da bizlere bekleyen sıkıntılar peşimizi bırakmaz. Trafiğe çıktığımızda otobandan, köprüden geçeriz. Bu yerlerden geçmek trafik sıkıntımızı az da olsa giderir. Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen bu sistemden yararlanabilmek için kendilerine ait bir karta sahip olmaları gerekir. HGS kartlarına sahip olduktan sonra bu alanlardan yararlanabilirler. Bu kartlara para yükleyerek bakiyeleri ile geçiş yaparken kullanılabilir. Bu özel olarak adlandırılabilen sistemden sizlerde yararlanabilirsiniz. Bunun için yalnızca birkaç işlemi yapmaları gerekir. Öncelikle internete erişim sağlamalıdırlar. Sonrasında internet üzerinden PTT HGS Müşteri Hizmetleri tarafından hizmete açılan HGS bakiye sorgulama işlemi yapacak olan vatandaşların HGS kartlı araç sürücülerinin, müşteri hizmetlerinin online hizmetlerine üye olması şartı vardır. 

 
PTT HGS Müşteri Hizmetleri’nin hgsmusteri.ptt.gov.tr/ internet adresinden doğrudan erişim sağlayan araç kullanıcıları, web sayfasında ki ‘müşteri hizmetleri giriş’ seçeneğine açacakları sayfa içinde ‘yeni üye’ ile üyelik sayfasına giriş yapabilmektedirler. Sonrasında bu alanda yalnızca T.C. kimlik numarası ve de e-posta adres bilgilerini girmeleri şahıslarına özel bir de şifre belirlemeleri gerekir. Bu işlemlerden sonra vatandaşlar sisteme üye olma hakkına sahip olmuş olurlar. Böylelikle tüm üye işlemlerini tamamlayan siz değerli vatandaşlarımız HGS bakiye sorgulama işlemi giriş penceresinde T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme girişlerini gerçekleştirebilirler. Günümüzde araç kullanıcıları HGS kartlarında bulunan bakiyenin güncel durumunu artık web sistemi ile bağlanabilir her yerde rahatlıkla bilgi sahibi olabilirler. Yoldayken, işe gitmeden önce evden çıkmadan hemen önce akıllı telefonlarınızla da bu online uygulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
 
Yeni geçiş yapılan Hızlı Geçiş Sistemi, köprü ve otoyol üzerinde yer alan ve trafikte büyük sorunlara yol açan modern çağa uyum sağlayamayan KGS ve OGS gibi paralı geçiş sistemleri yerine kullanılmaya başlanmış durumdadır. PTT HGS Müşteri Hizmetleri tarafından dijital platform üzerinden yeni başlatılmış olan bu Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgulama hizmeti vatandaşlar tarafından son derece aktif biçimde kullanılmış olan ve de çok sık kullanılan bir sistem haline gelmiş durumdadır.
 
İnternet sisteminin bizlere sunmuş olduğu imkânlar üstelik yalnızca bunlarla kısıtlı değildir. Trafik alanında daha bizlere başka bir hizmet de vermektedir. Şimdi hemen sizlere bundan bahsedelim. Trafik polis memurları araç kullanıcıları tarafından vatandaşların sürüşlerini kontrol etmektedir. Yanlış sollama, hatalı kullanış, kural ihlalinde bulunan vatandaşlara ise hemen aracı durdurup ceza yazarlar. Ancak her zaman trafik polis memurları denetim de olmayabilir. Bunun bir nedeni olarak ise her ortamın trafiğe açık olmamasıdır. Trafiğe açık olmayan alanlarda dolayısıyla polis memurları denetimlerini gerçekleştiremez. İşte tam da bu sırada devreye mobese kameraları girer. Mobese kameraları tarafından izlenen yolda hatalı kullanış da bulunan sürücülere uygulanan ceza o kişilerin ikamet etmiş oldukları ev adreslerine posta yolu ile iletilir. Ama bu posta ne zaman bizim elimize ulaşır? İşte burası meçhuldür. Yani eve gelebilir ama bir şekilde yanlışlıklar sorunlar çıkabilir. Bu yüzden de bu postaya güvenemeyebiliriz. Biz aracımıza kesilen cezanın ücretini bilmediğimiz takdirde her hangi bir ödeme yapamayız. Plakamıza bir ceza yazılıp yazılmadığını bile bilemeyiz. Bizler bunu öğrenene kadar cezanın öğrenim süresi gelip hatta geçebilir. Ve unutulmamalıdır ki trafikte uygulanan cezaların gecikmesi yani bu kesilen cezayı verilen tarihte ödemediğimiz takdirde cezaya faiz uygulanır. Minimum değerdeki trafik cezası ücreti zaman geçtikçe katlanıp artarak bu rakam maksimum seviyelere ulaşabilir. Bu yüzden trafik borcu sorgulama işlemini daha başka yol ile önceden öğrenmemiz gereklidir. 
 
Trafik cezası sorgulama işlemi sayesinde sizler trafikte iken işlemiş olduğunuz cezaların nedenini, ücretini ve daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bir e-devlet şifresi almanızdır. Hemen en yakınınızda ki bir PTT şubesine gidiniz. Nüfus cüzdanınız ve 2 TL işlem ücretini görevli memur kişiye veririz. O da sizlere çok kısa bir zaman içinde zarf içinde şifrenizi teslim edecektir.  Bu şekilde içinde yer alan şifre ile resmi siteye girişinizi yapabilirsiniz. Hizmetler bölümünden de trafik cezası sorgulama ekranına tıklayarak adınızı, soyadınızı, araç plakanızı ve bazı bilgilerinizi girdikten sonra sorgulama işlemini büyük kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler