YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tonbul dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi
Tonbul dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi
Tonbul dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi
02 Şubat 2009 / 12:54 Güncelleme: 02 Şubat 2009 / 00:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna verilen dilekçelerle, "Zaza, Laz ve Gürcü dillerinde de TV yayını yapılması" istendi.


Cuma Tonbul adlı vatandaş, komisyona dilekçe ile başvurarak, Kürtçe dilinde yayın yapan TRT-6 kanalını örnek gösterdi ve "Zaza" dilinde de televizyon yayını yapılmasını talep etti.


TRT-6 kanalının, Kürt sorununun çözümünde dönüm noktası olduğu belirtilen dilekçede, "Devletimizin böyle bir uygulamayı hayata geçirmesi, geç de olsa devrim niteliğindedir" denildi.


Dilekçede, "Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar uğraşılan Kürt sorunu, terör örgütü PKK tarafından istismar edilmiştir. 30 bin insanımız ölmüş ve hala ölmektedir. Bundan çok büyük üzüntü duymaktayım ve terör örgütünü her gün lanetlemekteyim" ifadesine yer verildi.


Talebimiz insan hakkıdır


Tonbul dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi:


"Ben Zaza asıllı bir Türküm. Türkiye'de, Kürt olarak tanımlanan, 3-3,5 milyon Zaza vardır. Zaza halkı, yüzyıllardan beri Osmanlı Devleti ve onun devamı olan Türkiye Cumhuriyetine sadık kalmış ve bu devletlerin bayrağı ve egemenliği altında yaşamış, asker olmuş, vergisini vermiş, kısaca vatandaşlık görevini eksiksiz yerine getirmiştir.


Kürt sorunu bugüne kadar sessiz çığlık olmuş, Zaza sorunu ise orta yerde durmaktadır. Zazalar ve Zazaca, gerek kültürü gerekse de dil grameri olarak Kürtlerden ve Kürtçeden farklıdır."


Terör örgütünün oyununu bozan Kürtçe TV yayınının, Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olarak, diğer alt kimliğe sahip halklara da verilmesi gerektiği ifade edilen dilekçede, "Bu talep; hak ve özgürlükler, ulus devletin gerekliliği içinde değerlendirilmelidir. Aynı zamanda da bir insan hakkıdır" denildi.


Yöre halkının özlemle beklediği TV


Doğu Karadenizliler Derneği adına Samsun'dan gönderilen iki ayrı dilekçede ise yörelerinde yüzyıllarca konuşulan Laz ve Gürcü dillerinin sürdürülebilmesi için, yöre halkının özlemle beklediği bu dillerdeki TV yayınının yapılması istendi.


Dilekçede, "Ortak örf, adet ve ananemizi yaşatmak ve savunmak, derneğimizin ana tüzüğüdür. Bizler, dernek yönetimi olarak binlerce üyemizin ortak isteğini ve kararını sizlere sunuyoruz" denilerek, TRT'de Laz ve Gürcü dillerinde yayın yapılması talep edildi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler