YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütünün propagandasını yapan televizyonların reytingleri düştü
Terör örgütünün propagandasını yapan televizyonların reytingleri düştü
Terör örgütünün propagandasını yapan televizyonların reytingleri düştü
20 Ocak 2009 / 08:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kürtçe yayına başlayan TRT 6, başta Roj TV olmak üzere terör örgütünün propagandasını yapan televizyonların reytingini düşürdü.


Şimdiye kadar Roj TV, Kuzey Irak mahreçli Kürdsat, Newroz, Rojhelat, Zagros, Kürdistan ve Komelan isimli televizyonları izleyen Güneydoğu'nun yeni tercihi TRT 6. Bölge halkının anladığı dilin kullanılması, yeni kanalın izlenme payını artırıyor. Vatandaşlar, ailelere yönelik programların TRT 6'da da yer almasını istiyor. Dinî hassasiyetlerin üst seviyede olduğu Güneydoğu'da TRT 6'yı izleyenler, bir zamanlar TRT 1'de perşembe akşamları yayınlanan İnanç Dünyası programının Kürtçe versiyonunu talep ediyor.


Gençler, Kürtçe spor programı isterken çocuklar çizgi film bekliyor. Yazar ve akademisyenler ile Kürt sanatçılar da TRT 6'nın Kürtçe yayın yapan televizyonlardan daha fazla izleneceğini belirtiyor. Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, "Takip ettiğim kadarıyla TRT 6 bana göre İran, Irak, Suriye'de yayın yapan Kürt kanallarından ya da Roj TV'den daha kaliteli. Böyle devam ederse, oradaki Kürtler de bir süre sonra TRT 6'yı izleyecektir." diyor. Sosyolog Mahmut Kaya da TRT 6'nın diğer Kürt kanallarına oranla daha fazla seyirci çekmesini sevindirici gelişme olarak görüyor. Kaya, şunları anlatıyor: "Kendi dilinde yayın olmadığı için televizyonu şeytan aleti olarak niteleyen yaşlı analarımız, amcalarımız ilk defa televizyon seyretmeye başladılar. Bu da Kürtçe yayın yapılmasından kaynaklanıyor. Bazı kesimler Kürt sorununun sadece kendileri ile çözüleceğine inanıyorlar. Bu nedenle kendi dışındaki adımlara tepki veriyorlar. Bence sorunun çözümündeki samimiyet önemli, halk için çatışma, baskı, sefaletin bitmesi önemlidir."


Kadınları eğitecek program istiyoruz


İsmail Çakmak (İşçi): Güneydoğu'daki kadınların büyük çoğunluğu Türkçeyi bilmiyor. Dinî içerikli yayınlar yapılmalı. Haberler geniş şekilde verilmeli, çocukların izleyebileceği çizgi filmleri bu televizyonda görmek istiyoruz.


Feride Akyüz (Ev hanımı): Eskiden TRT'de dinî konuların yer aldığı İnanç Dünyası programı vardı. Biz kadınlar bu konularda çok fakiriz. Geleneksel dinî bilgilerimizle yetiniyoruz. İnanç Dünyası programı Kürtçe yayınlanırsa daha fazla bilgi sahibi oluruz.


Remziye Kaya (Ev hanımı): Biz 7 kardeşiz. Köyde kızların okula gidememesi yüzünden Türkçe konuşmayı öğrenemedik. TRT 6'nın Kürtçe yayın yapması bizi çok sevindirdi. Haberleri rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bunun yanında dinî programlar ve Kürtçe ilahilere ağırlık verilmesini istiyoruz.


Diyarbakır Valisi, Kürtçe şarkılarla halay çekti


Berdan Mardini ile Funda Arar'ın Diyarbakır'da düzenlediği konsere Kürtçe şarkılar damgasını vurdu. Diyarkapı Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Dicle Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen konser binlerce vatandaş katıldı. Ünlü şarkıcı Mardini, Türkçe başladığı şarkılarına Kürtçe devam etti. Konserin ilerleyen dakikalarında Diyarbakır Valisi Mutlu, eşi Gül Mutlu ve vali yardımcıları Kürtçe şarkıların coşkusuna kapılarak halay çekti. Eline beyaz mendil alarak halay başına geçen Mutlu, halay ekibini sürükledi. Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak da Mutlu'ya alkışlarıyla eşlik etti.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler