YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütü PKK İran'a mı taşınıyor?
Terör örgütü PKK İran'a mı taşınıyor?
Terör örgütü PKK İran'a mı taşınıyor?
05 Kasım 2007 / 17:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, PKK'nın Irak'taki güçlerini azalttığını ve İran'a taşındığını açıkladı. Öcalan'ın bu açıklamaları, uzmanlar tarafından, Türkiye'yle İran'ı karşı karşıya getirmek için yapılmış hedef saptırma olarak değerlendirildi.


Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, İngiliz İndependent Gazetesi'ne verdiği demeçte, terör örgütü PKK ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öcalan, PKK'lıların Türk ordusunun müdahalesinden kurtulmak için Irak'tan İran'a geçtiğini söyledi. Bunu baskı altındaki PKK'nın bir taktiği olduğunu savunan Öcalan, İranlı Kürtler'in PKK'ya güçlü bir destek verdiklerini de öne sürdü.


Osman Öcalan, ayrıca terör örgütü PKK mensuplarının sayısının yedi binin altında olduğu tahmininde bulundu. Öcalan, bunlardan 2 bin 750'sinin Türkiye'de, 2 bin 500'nün Irak sınırında ve bin 500'ünün de İran'da bulunduğunu ileri sürdü.


Teröristbaşının kardeşi PKK'nın şu anda asıl İran'a karşı savaşı tırmandırdığını belirterek, son altı ayda PKK İran'a karşı savaş başlattı." diye konuştu. İndependent Gazetesi muhabiri de Amerika'nın PKK'yı kınadığını ancak İran'da 150 asker ve polisi öldüren PJAK için benzer kınamalarda bulunmadığına dikkat çekti. Muhabir ayrıca ABD'nin İran'a karşı PKK'nın uzantısı PJAK'a el altından destek verdiğini savundu.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler