YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Televizyon kanalına "Atatürk'e hakaret"ten ceza
Televizyon kanalına "Atatürk'e hakaret"ten ceza
11 Kasım 2015 23:36
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir televizyon kanalına Ulu Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla yayınladığı "Zulüm 1938'de son buldu" başlıklı haberden dolayı para ve uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bugün toplanan Üst Kurul, bir televizyon kanalının "Zulüm 1938'de son buldu" başlıklı haberini görüştü.

Üst Kurul, söz konusu televizyon kuruluşuna 6112 sayılı RTÜK Kanunu'nun idari para cezasını da içeren 8 maddesinin (a) bendindeki, "Yayınlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz" ilkesi uyarınca ceza verilmesini oy çokluğuyla kabul etti. 

Aynı maddenin (f) bendeki "Yayınlar toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" ilkesi doğrultusunda uyarı ve para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Televizyon kuruluşunun yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir yıl içinde aynı ihlalde bulunması halinde yayınını 10 güne kadar durdurulabilecek, bunun tekrarı halinde ise lisansı iptal edilebilecek.

Öte yandan, söz konusu haber ile ilgili çok sayıda vatandaşın RTÜK'ün "444 11 78" şikayet hattı, internet sitesive "RTÜK iletişim merkezi" mobil uygulamasından şikayette bulunduğu öğrenildi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler