YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tehditler umrumda bile değil
Mehmet Ali Birand: Bu saatten sonra tehditler umurumda bile değil...
Tehditler umrumda bile değil
21 Mayıs 2011 / 10:11 Güncelleme: 21 Mayıs 2011 / 10:11
Gazeteci Mehmet Ali Bi-rand'ın Posta gazetesi'de kaleme aldığı "... Evet, genlerimizde darbecilik vardı..." başlıklı yazısı tartışmalara neden oldu.

Gelebilecek tepkilerin kendisini korkutmadığını söyleyen Birand, "Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Bu saatten sonra tehditler beni hiç etkilemez." dedi. Birand, yazısında "Bizim için yani laik merkez medya mensuplarının büyük bölümü için öncelik demokrasi veya parlamento değildi. Genelkurmay daha önemliydi. Böyle yetiştirildik." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili olarak NTV'nin canlı yayınında soruları cevaplayan Mehmet Ali Birand, andıç döneminde yeteri kadar tehdit altında yaşadığını, üstüne Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın gönderildiğini söyledi. Bu yüzden gelecek hiçbir tehdidin artık kendini etkilemediğini belirtti. Birand, "Önümüzdeki günlerde askerci gazetecilerimiz gelir; 'Bu böyle değil, böyleydi. Namussuz...' şudur budur diye... Umurumda bile değil. Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Benim saygı duyduğum kişilerden sadece sessizlik geldi, destek geldi. 'Ağzına sağlık' diyen çok oldu. Keşke daha yüksek sesle söyleselerdi ama zararı yok, onların mesajları bile benim için çok kıymetlidir." ifadelerini kullandı. Medyada yaşanan zihinsel değişimin ardında AK Parti dönemindeki demokrat duruşun etkili olduğunu belirten Birand şöyle devam etti: "Önceden asker müdahale eder ültimatom verir, hemen ertesi gün başbakan 'ben yanlış anlaşıldım, komutanlar haklıdır' derlerdi. Bu, AK Parti döneminde değişti. 27 Nisan'da muhtıraya cevap verildi. Seçim oldu, asker olduğu yerde kaldı. Bu iktidarın verdiği tepkiye toplumda 'bir dakika, demek ki bu işler öyle değilmiş' algısı oluştu. Medya değişmeye başladı, birçok gerçeği görmeye başladı. Genelkurmay'ın değil, demokrasinin ön planda olduğunu... Hepimiz değiştik, dünya değişti. Dünya artık darbeleri desteklemez hale geldi. Onun için sadece AK Parti demeyelim, bütün konjonktür değişti. Bugün artık yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya var. Asker de asıl şimdi gücüne kavuşmaya başladı. Çünkü siyasetle uğraşan bir asker hiçbir zaman vatanını gerektiği gibi savunamaz." (Zaman)

tebrikler
 // melek yudum
çok iyi bir açıklama olmuş kendisini tebrik ediyorum gazeteci olmanın kuralıda budur zaten doğrular söylemek...
21 Mayıs 2011 11:16
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler