YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Te-tak' konusunda Emniyet sınırsız yetki kullanıy
'Te-tak' konusunda Emniyet sınırsız yetki kullanıy
'Te-tak' konusunda Emniyet sınırsız yetki kullanıy
03 Haziran 2008 / 11:08 Güncelleme: 03 Haziran 2008 / 00:00

İzlemede kimin kimle telekomünikasyon (telefon, internet, e-posta, SMS vs.) aracılığıyla görüştüğü belgelendiriliyor. Bir anlamda telefon ve internet faturasındaki ayrıntılı görüşme raporu gibi. Dinleme de ise görüşmenin içeriği (görüntülü - sesli konuşma, yazışma ve internette hangi sitelere girdiğiniz gibi) teknik imkanlarla kaset ve disklere aynen kaydediliyor.


Devlet baba, döver de sever de dinler de!


Şu sıralar “kapsama alanı dışı”nda kalan muhalefet önderlerinin dinlenme ‘sav’ının, daha önceki hatalarını örtmek için basit bir bahane olduğunu, Hürriyet’ten Oktay Ekşi ve Ahmet Hakan da anladıktan sonra bütün kamuoyu anlamış demektir.Şimdi bırakalım Önder Sav’ın telefon şaşkınlığını ve dinlemenin gerçek boyutlarına bakalım.İstihbaratçıların kısaca ‘te-tak’ dediği ve kamuoyuna ‘izleme’ olarak yansıyan teknik takip konusunda Emniyet uzun zamandır sınırsız yetki kullanıyor. Ancak bu dinleme değil izleme yetkisi...İzlemede kimin kimle telekomünikasyon (telefon, internet, e-posta, SMS vs.) aracılığıyla görüştüğü belgelendiriliyor. Bir anlamda telefon ve internet faturasındaki ayrıntılı görüşme raporu gibi. Dinleme de ise görüşmenin içeriği (görüntülü - sesli konuşma, yazışma ve internette hangi sitelere girdiğiniz gibi) teknik imkanlarla kaset ve disklere aynen kaydediliyor.Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim sürecinde tüm telefonların “dinlendiği” iddiaları üzerine Emniyet açıklama yaparak haberlere dayanak olarak gösterilen mahkeme karanın “dinleme faaliyetini” kapsamadığını vurguladı. Yani izliyor ama dinlemiyor…Bu arada hangi tarihte ve saatte sizin (veya telefonunuzun) nerede bulunduğunuzun kayıtları, istendiğinde mahkemeye iletilmek üzere her an kayıtlara geçirilmeye devam ediyor.Emniyet’in izlemesi önce MİT’i sonra Jandarma’yı harekete geçirmiş. MİT’e itiraz etmeyen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, ‘sorumluluk alanı’ ihlali gerekçesiyle Jandarma’nın yetkisine itiraz ederek Mahkeme’ye başvurmuş.   
 
Bu kadarla kalsa bizi dinleyenleri nispeten anlayışla karşılayabiliriz! Ne de olsa “devlet baba, döver de, sever de dinler de…”Fakat, bizim devletin ‘büyük biraderi’ bu konuda ne düşünüyor acaba?“Büyük Birader’in kulağını Mehmetçik koruyor!”Bir süre önce, Strateji konularındaki çalışmalarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Nurullah Aydın, Yeniçağ gazetesine ilginç açıklamalar yaptı. Özetle verelim:- ABD’nin telefon dinleme ve fişlemeyi “önleyici savaş doktrininin” bir parçası olarak kullanıyor. Bu operasyonları CIA organize ediyor. Soğuk savaş döneminde kurulan istasyonları da faaliyette.- ‘Ortam dinleme’ tekniği sayesinde cep telefonları birer ‘dinleme cihazına’ dönüştürülüyor.- Geçtiğimiz aylarda Genelkurmay’da GES Daire Başkanı’nın en gizli ortamda operasyondan 48 saat önceki konuşmasının verilerek harekatın yapılacağına ilişkin Youtube’a düşen bilgi, ABD istihbaratının dinleme operasyonunun bir sonucu.- Ankara’nın Balgat semtinde kurulan Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nde de ABD yüksek dinleme üssü bulunuyor. Şu anda Eğitim ve Doktrin komutanlığının yer aldığı merkezin tam ortasında Türk askerinin güvenliği altında, ABD’nin en ileri teknolojisine dayalı istihbarat ve dinleme merkezi var.- ABD’nin bir zamanlar hayalini bile kuramayacağı yerlerde üsleri bulunuyor. Ankara Elmadağ, Fethiye, Sinop, Erzurum (Kargapazarı), Hatay’da (Samandağ) dinleme üsleri var ve Yüksekova’ya yeni üs yapılıyor. Aydın’ın iddialarına göre, TSK’ya ait hava ve deniz araçlarındaki yazılımlar ABD firmalarınca hazırlandığı için tüm önemli şifreler ABD’nin elinde. Anlaşıldığı kadarıyla dinlenen sadece vatandaş değil. Bu kadar önemli bir konu bazılarının şaşkınlıkları yüzünden tavsatılmamalı ve TBMM muhakkak araştırma komisyonu kurulmalıdır.* * *Dinleme ve İzlenme Yetkisi
10 Kasım 2005 tarihli Resmi Gazete’de, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kuruluşuna dair yönetmelik yayınlandı ve “İletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması”nın usul ve esasları belirlendi.Buna göre, MİT, Emniyet ve Jandarma tarafından telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması için verilen yazılı emirlerin 24 saat içinde hakim onayına sunulması ve hakimin de kararını 24 saat içinde vermesi gerekiyor.Kararlar 3’er ayı geçmeyecek şekilde en fazla 3 defa uzatılabiliyor ancak terör örgütleri için bu sınırlama hakimin takdirine bırakılıyor.4 Temmuz 2007’de yönetmelik tekrar değiştirilerek, MİT, Emniyet ve Jandarma’nın mahkeme kararını beklemeden dinlemesinin de yolu açıldı.


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler