YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayyar, susturulmak mı isteniyor?
Tayyar, susturulmak mı isteniyor?
01 Ekim 2009 00:03
Görüş Farkı'na telefonla bağlanan farklı görüşten bir çok gazeteci Tayyar'a desteklerini ifade ettiler

Ergenekon iddianamesindeki bilgileri yazdığı için hapis cezasına çarptırılan gazeteci Şamil Tayyar, başından geçen çarpıcı olayları Kanal A’ya anlatıyor. Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı” programına katılan Tayyar, tarihe not düşüyor.

Ergenekon örgütüyle ilgili en çarpıcı yazıları yazan ve tehdit aldığı bilinen Tayyar, Ergenekon haberlerini yaparken başıma türlü işler geleceğini biliyordum. Sadece ben değil medyadaki birçok kişi baskı altında, sonuçta karşımızda tarlada domates toplayan çiftçi yok, karşımızda eli silahlı bir terör örgütü var." dedi.

Kanal a ekranlarında başına gelenleri anlatan Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar'a medya dünyasından da destek yağıyor. Yayına telefonla bağlanan Nazlı Ilıcak, Ahmet Kekeç, Rasim Ozan Kütühyalı, Sabahattin Önkibar, Abdurrahman Dilipak, İsmail Küçükkaya gibi farklı görüşlere sahip bir çok gazeteci Tayyar'a desteklerini diye getirdiler.

TAYYAR NİÇİN CEZA ALMIŞTI
Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından gazeteci Güler Kömürcü’ye “basın yoluyla hakaret” suçundan 2 bin 610 TL para cezasına, “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçlarından da 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Tayyar hakkındaki hapis cezası “duruşmalardaki iyi hali” dikkate alınarak 1 yıl 3 aya indirildi ve ertelendi. 5 yıl adli denetime tabi tutulmasına karar verilen Tayyar, bu süre içerisinde bir suç işlerse cezasını çekmek için hapse girecek.

Kömürcü, Tayyar’ın 12 Eylül 2008 tarihli “Hayırlı İşler Tuğrul Bey” ve 17 Eylül 2008 tarihli “Ergenekon Kimlere Kaldı” başlıklı yazıları için “hakaret ve özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlamasıyla mahkemeye başvurdu. Tayyar’ın köşe yazısında gazeteci Güler Kömürcü ile Tuğrul Türkeş’in soruşturmayla ilgisi olmayan ve iddianamenin eklerine konulan telefon kayıtları yer alıyordu. Kömürcü’nün başvurusunu değerlendiren İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Tayyar’ı mahkûm etti. Tayyar’a yazılarında “Kömürcü’nün şeref ve saygınlığına basın yoluyla sövdüğü sabit olduğundan” 2 bin 610 TL para cezası verildi. Mahkeme, Tayyar’a “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” suçundan da 1 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, suçun “basın yoluyla” işlenmesi sebebiyle cezayı yarı oranında artırarak 1 yıl 6 aya çıkardı. Tayyar’ın duruşmalardaki iyi hali dikkate alınarak ceza 1 yıl 3 aya indirilerek ertelendi ve Tayyar’ın 5 yıl denetime tabi tutulmasına karar verildi. Tayyar, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlerse, bu suçtan aldığı 1 yıl 3 aylık cezayı çekmek için hapse girecek. Bu karar, savcıların Ergenekon iddianamesine koyduğu bir konuşmanın özel hayatı ihlal sayılması açısından da önem taşıyor. Bundan sonraki kararlara emsal olabileceği kaydediliyor.
 

Şamil Tayyar, Ergenekon'un kendisine 1 milyon dolar teklif ettiğini Kanal A'ya açıklamıştı..

İşte O Haber...

 

 

nadide insan
 // battal veske
Gönlümüz ve dualarımız seninle sayın tayyar, Allah senin gibilieri memleketimizde çoğaltsın inşallah...
30 Eylül 2009 10:20
seni destekliyoruz
 // yavuz
Sevgili Şamil Tayyar bey sizi çok takdir ediyor ve begenerek yazılarını okuyoruz.Dualarımız sizinle......
29 Eylül 2009 22:51
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler