YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayyar, MİT belgesini canlı yayında yırttı İZLEYİN
"Kürt sorunu bitmedi ki Yeşil ölsün"
Tayyar, MİT belgesini canlı yayında yırttı İZLEYİN
21 Mayıs 2009 / 14:00 Güncelleme: 21 Mayıs 2009 / 00:00

Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu Kanala’daki “Görüş Farkı” programına katılan Star Gazetesi Yazarı Şamil Tayyar, MİT’in Türkan Saylan’ı suçladığı “gizli” belgeyi ortaya çıkardı. Tayyar, gizli olduğu için suç unsuru içerdiğini söylediği belgeyi daha sonra canlı yayında yırttı.


Kanser hastalığı sebebiyle ölen Türkan Saylan’ın çok ağır sözlerle itham edildiği belge bundan tam 8 yıl önce hazırlanmış. O dönemde iktidarda DSP-MHP-ANAP koalisyonu, MİT’in başında da Şenkal Atasagun vardı. MİT belgesinde Saylan ve ÇYDD, “Atatürk ilke ve inkılaplarını kalkan olarak kullanmak, yasa dışı para ve pardım toplamakla” suçlanıyor. MİT, Saylan hakkında Savcılığa suç duyusunda bulunuyor.


Tayyar, “Derin unsurlar, yapılar fişlemelerle devleti ve siyaseti tanzim etmeye çalışıyorlar. Bunlar yanlıştır. Bu tarz yanlışlıkların olmaması için Ergenekon’un üzerine gidilmeli. Bugün tehdit unsuru AK Parti’dir. Dün Türkan Saylan’dı, milliyetçiler, solcular, liberallerdi. Bunlar her dönemde öcü yaratmışlardır” dedikten sonra belgeyi canlı yayında yırttı.


İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYIN
Büyükanıt, karizmayı çizdirmemek için e muhtırayı savundu!!


G.Ü.Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kemal Görmez ile gazeteci Metehan Demir’in de katıldığı “Görüş Farkı” programında ilginç diyaloglar yaşandı. Şamil Tayyar, 27 Nisan e-muhtırasını kendisinin kaleme aldığını söyleyen eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a inanmadığını söyledi.  Tayyar, “Büyükanıt onu söyleyebilir. Ben de Genelkurmay Başkanı olsam karizmayı çizdirmemek için ‘ben yazdım’ derim. Genç Subaylar rahatsız manşeti arkasındaki irade Büyükanıt’ı e muhtıraya zorladı.”


Şamil Tayyar, günlüklerde ortaya çıkan darbe planlarıyla ilgili Yaşar Büyükanıt ve dönemin komuta kademesinin de ifadesine başvurulması gerektiğini savundu. Metehan Demir de Büyükanıt ve komutanların ifade vermesi durumunda sürecin daha sağlıklı işleyeceğini söyledi. İzmir’de Ergenekon savcılarına ifade veren eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ten övgüyle söz eden Demir, “Özkök, çok düzgün, demokrat bir isim. O süreçte Türkiye’nin şansı olmuştur. Bu ülkede darbeyi engelleyen ciddi bir demokrat general grup var” diye konuştu.


Yeşil, “Ülkücü”mü polemiği


Görüş Farkı programında “Yeşil” polemiği de yaşandı. Şamil Tayyar, Yeşil’in ülkücü olduğunu söylerken, Prof. Dr. Kemal Görmez buna itiraz etti. İşte Tayyar ile Görmez’in Yeşil’le ilgili açıklamaları:


Şamil Tayyar: Yeşil,eli silahlı, adam öldürmeye koordinatlanmış bir isim. Tetikçi. Eski PKK’lı bir itirafçı değil. Ülkücü kökenli bir isim. Bir başka Abdullah Çatlı denebilir.


Kemal Görmez: 1975’den beri ülkücü camiadayım. Yeşil diye birisi yok. Abdullah Çatlı benim arkadaşımdır, tanıyorum. Ama Yeşil diye biri yok. Belki alt düzeyde sempatizan olabilir.


Şamil Tayyar: Adam ben ülkücüyüm diyor. Bunu problem diye söylemiyorum. Ben de eski ülkücüyüm. Kendisi istihbarat elemanı.


Kemal Görmez: İstihbarat elemanının ülkücüsü olmaz


“Kürt Sorunu Bitmedi ki, Yeşil Ölsün”


Tayyar ve Görmez, Yeşil’in ölmediği konusunda birleşti. Tayyar, kendisini arayan çok sayıda kişinin Yeşil’i gördüğünü söylediğini aktardı. Tayyar, “Daha önce Doğu’da görev yapan bir Vali beni aradı. Yeşil’in yaşadığını, kimlik değiştirip, estetik ameliyat yaptırdığını bir askeri yetkiliden duyduğunu söyledi” dedi. Kemal Görmez ise “ Yeşil’in fonksiyonu bitmedi. Kürt sorunu çıktıktan sonra Yeşil var olmuştu. O sorun bitmediğine göre Yeşil de bitmedi.”


İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYIN
Danıştay’ı 2.Kubilay Yapmak İstediler


Kanlı Danıştay saldırısının “türban” yüzünden yapılmadığı Ergenekon tezgahı olduğu ortaya çıkmıştı. Yargı, bu yüzden iki davayı birleştirdi. Şamil Tayyar, Danıştay 5.Dairesi Başkanı Salih Er’in yaptığı çıkışı eleştirirken bazı kesimlerin travma yaşadığını iddia etti: “Danıştay cinayetini 2.Kubilay Vakası gibi sembolleştirip her yıldönümünde mesaj verebilecekleri zemin olarak düşünüyorlardı. Ergenekon sürecinde bu yıkıldı, ideolojik bakanların hayal dünyası da yıkıldı. O yüzden travma yaşıyorlar.”


Kanalahaber.com/özel


 MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler