YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tapu davası sürüyor
Tapu davası sürüyor
Tapu davası sürüyor
27 Mayıs 2008 / 12:12 Güncelleme: 27 Mayıs 2008 / 00:00


Muğla Akbük’teki yalısının iskan izni olmadığı belirlenen Ertuğrul Özkök’ün İstanbul Beykoz konakları’ndaki C tipi lüks konağının da mahkemelik olduğu ortaya çıktı.


Özel orman işgal edilerek inşa edilen Beykoz konakları’nda satışa çıkarılan 161 adet C tipi lüks villalardan birini de Ertuğrul Özkök çifti satın almış.


Muğla Akbük’teki yalısının iskan izni olmadığı belirlenen Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün İstanbul Beykoz konakları’ndaki C tipi lüks konağının da mahkemelik olduğu ortaya çıktı.


TAPU İPTAL DAVASI SÜRÜYOR


Orman Genel Müdürlüğü’nün Ertuğrul Özkök’ün Beykoz Konakları’nda bulunan villasına ormanı işgal ettiği gerekçesiyle açtığı tapu iptal davası sürüyor. Ertuğrul Özkök ve eşi Tansu Özkök, 6381 Sayılı Orman Kanunu’nun 17 ve 52. maddelerine aykırı olarak özel orman üzerine kat mülkiyeti tapuları oluşturmakla suçlanıyor.


Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 2006/427 dosya numarası ile görülen davanın dilekçesinde, Saip Molla II Özel Ormanı’nın malikleri olan Kırkent İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve Salih Tatlıcı tarafından yapılaşma izni istendiği, genel müdürlükçe de 1989 yılında yapılaşmaya izin verildiği anlatılıyor.


ORMANDA YAPILAŞMA SINIRI AŞILDI


Tamamı 965 bin 120 metrekare olan özel ormanın, yüzde 6’lık kısmını geçmeyecek şekilde 57 bin 907 metrekarelik kısmı üzerinde 120 adet A tipi, 120 adet B tipi ve 161 adet C tipi konut ve diğer tesisler için yapılaşma izni verildiği belirtilen dilekçede, Orman Başmüfettişi Mehmet Yener tarafından 20 Eylül 2006 tarihinde düzenlenen inceleme raporuna göre, “Ormanın yüzde 6’lık yapılaşma sınırının aşıldığının belirlendiği” ifade ediliyor.


Dilekçede, Beykoz Konakları olarak bibilen 465 taşınmasın, kat mülkiyeti tapularının tamamının iptali ile özel orman olarak tevhidi ve tescili, ruhsatsız yapıların yıkılarak ortadan kaldırılması ve ormana müdahalenin önlenmesi talep ediliyor. Tapu kaydında kaldırılan özel orman şerhinin yeniden konması isteniyor. Avukat Elmas Erdem davanın hala sürdüğünü belirterek mahkemeden Beykoz Konakları’ndaki tapuların iptalini, ruhsatsız yapılanın ise yıkımını talep ettiklerini dile getirdi.


Vakit

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler