YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Star Ana haberde Unakıtan'a ait sağlık raporu yer almıştı
Star Ana haberde Unakıtan'a ait sağlık raporu yer almıştı
Star Ana haberde Unakıtan'a ait sağlık raporu yer almıştı
14 Mart 2009 / 10:18 Güncelleme: 14 Mart 2009 / 00:00

Star Ana haberde Unakıtan'a ait sağlık raporu yer almıştı. Dündar'a bu rapor için ceza istenmişti. Fakat cezadan kıl payı kurtuldu.


Show Haber ve Ali Kırca’dan sonra, Star Haber ve Uğur Dündar’a da ‘’Maliye Bakanı'nın sağlık raporu’’ için ceza istendi. Ancak RTÜK Başkanı Zahit Akman tarafından kurulun son toplantısına getirilen istem reddedildi.


Uğur Dündar yönetimindeki Star Haber, Şubat ayı başında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile ilgili bir haber yayınlamış ve bakanın sağlık raporu ekrana getirilmişti. ABD’de by-pass ameliyatı geçirmeden önce, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan Unakıtan'a ait sağlık raporu Star Haber’de yer almıştı.


HABER UNSURU VAR


RTÜK Başkanı Zahit Akman, bu haberin Maliye Bakanı Unakıtan’ın özel hayatı ile ilgili ve bilgilerin de kişisel olduğunu vurgulayarak, Star Haber’e, özel hayatın gizliliğine aykırı davrandığını gerekçesiyle program durdurma cezası istedi. Ancak RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyeleri konuyu ‘’Haber unsuru’’ olarak değerlendirdiler ve ‘’Haber unsuru var, bir bakanın sağlığı herkesi ilgilendirir, dolayısıyla haber unsuru olması nedeniyle cezaya gerek yoktur’’ dediler. Bu görüşe başka üyeler de katılınca Star Haber ve Uğur Dündar’a cezaya gerek görülmedi.


RTÜK’ün AKP kontenjanından seçilen üyeleri, Adalet Bakanı Şahin’in ‘’İktidarla barışık belediye başkanı seçerseniz hizmet gelir’’ biçimindeki açıklaması ve AKP’li Haluk İpek’in baldızının orman arazisinde villa yapması konusundaki iki haber nedeniyle Show Haber ve Ali Kırca’ya ceza verilmesini istemiş, YSK ise objektif habercilik yapıldığına karar vererek, cezaya gerek görmemişti. Bu karardan sonra YSK’nın istemi üzerine artık RTÜK’’Seçim yasaklarını ihlal’’ gerekçesiyle ele aldığı raporlar için oylama yapmıyor. Yayın ihlali olup olmadığına, son karar mercii olan YSK kendi oylama sonucuna göre karar veriyor. (Gazeteport)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler