YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal medya alternatif seçmen haline geldi
Sosyal medya alternatif seçmen haline geldi
17 Mart 2014 11:42
30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala adayların sosyal medya karneleri açıklandı.

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala adayların sosyal medya karneleri açıklandı, akademisyenler kararsız seçmeni etkilemenin son yolunun sanal alemden geçtiğini söyledi.Türkiye’nin 3 büyükşehir belediye başkan adaylarının sosyal medya platformlarını kullanım performanslarını inceleyen Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, ABD’li ve Avrupalı politikacıların aksine Türk adayların sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanamadıkları sonucuna vardı.

Ülke nüfusunun neredeyse yarısının Facebook veya Twitter hesabına sahip olduğunu hatırlatan Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç.Dr. Ferah Onat, “Henüz kararını verememiş seçmenleri etkilemek için sosyal medya etkin bir yöntem olabilir. Ancak, Türkiye’de bunu başarabilen ve sosyal medyada vatandaşla diyalog haline girebilen aday sayısı çok az” dedi.

Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü akademisyenlerinden Doç.Dr. Ferah Onat ve Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarının son 1 ayda resmi Twitter hesaplarında gerçekleştirdikleri paylaşımları analiz etti. AK Partili adayların, CHP’li ve MHP’li adaylara göre daha çok takipçi sayısına ulaştıklarını ancak aday tarafından gerçekleştirilen paylaşımın daha çok kişiyle paylaşılması anlamına gelen 'retweet' edilme oranının en yüksek CHP’li adaylarda olduğunu belirttiler.

Adaylar için büyük avantaj

Yaklaşık 12 milyon Twitter, 35 milyon da Facebook kullanıcısına sahip Türkiye’de sosyal medya platformları üzerinden vatandaşlarla rahatlıkla diyalog haline geçilebileceğini ancak bu avantajı politikacıların değerlendiremediğini belirten Doç.Dr. Ferah Onat, şunları söyledi: “Belediye başkan adaylarının resmi Twitter hesapları üzerinden ilettikleri mesajlar takipçileri tarafından retweet ediliyor. Böylece takipçiler adayın ilettiği mesajı hesaplarında paylaşarak kendi takipçilerinin de söz konusu mesaja maruz kalmalarını sağlıyor.

Adaylar tarafından atılan bir Tweet’in binlerce kişi tarafından retweet edilmesi tek bir mesajın çok kısa bir sürede yüzbinlerce kişiye ulaşmasına imkan veriyor. Ancak adayların bu avantajlardan yeterince faydalanamadıklarını hatta sosyal medyada zoraki bir varlık gösterdiklerini görüyoruz." Kararını verememiş seçmenleri etkilemek için sosyal medyanın etkin bir yöntem olabileceğini anlatan Onat, şöyle konuştu: "Çünkü mesaj sayısı arttıkça etkisi o kadar artıyor. Adaylar, özellikle alternatif arayış içinde olan seçmene bu yolla ulaşabilir. Yine mevcut oy oranını korumak için de sosyal medya paylaşımlarına önem vermeniz gerekiyor.”

Obama sosyal medyayla fark attı

Cudi Kaan Okmeydan da, seçimlerde sosyal medyayı profesyonel ekipleriyle etkin bir şekilde kullanan ABD Başkanı Barack Obama ve Avusturya Başbakanı Julia Gillard’ın büyük bir başarı elde ettiğini hatırlattı.

Türk politikacıların şu anda Twitter’ı iyi değerlendiremediklerini anlatanCudi Kaan Okmeydan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ellerinde büyük bir nimet var ancak çoğunu ya danışmanı ya da bizzat kendisi etkin bir şekilde kullanamıyor.

Vatandaşla karşılıklı bir diyalog gerçekleştirilemediği için de Twitter tek yönlü bir mesaj gönderisi olarak kalıyor. Ayrıca, sosyal medya üzerinden siyasi faaliyette bulunacaksanız bu süreklilik ister. 2014 yerel seçimlerine katılacak adayların mutlaka seçim sonrasında da sosyal medya platformlarında var olmaları ve bu platform üzerinden hedef kitleleri ile karşılıklı iletişim içinde olmaları gerekiyor. Bu bağlamda, sosyal medya platformları üzerinde varlıklarını sürekli kılmaları ve profesyonel destek almaları sosyal medya platformlarını süs olarak değil etkin bir medya olarak kullanmalarını sağlayacaktır.”

 

İHA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler