YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyasi iktidar kamuoyuna bilgi vermeliydi
Siyasi iktidar kamuoyuna bilgi vermeliydi
Siyasi iktidar kamuoyuna bilgi vermeliydi
07 Mart 2008 / 09:48 Güncelleme: 07 Mart 2008 / 00:00

Sınırötesi harekat bitti ama eleştiriler, polemikler, kızgınlıklar henüz bitmedi. CHP, tarihinde ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri ile polemiğe girdi; MHP'nin seçimlerden sonraki demokratik açılımı şaşırtıyor ve takdir topluyor.  

 

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan bu gelişmeleri ve sınırötesi operasyonu TSK, iktidar ve  kamuoyuyla iletişim bağlamında çarpıcı bir analizle ortaya koyuyor.

 

Geçen yıl, Genelkurmay’ın internet sitesine konulan 27 Nisan korsan bildirisi yayınlandığında Deniz Baykal ve CHP askere ve bu bildiriye alkış tutmuş bayram havasına girmişti. MHP, büyük ölçüde sessiz kalmayı tercih etti. Hükümet ise muhalefet çevrelerinin beklemediği ve Cumhuriyet Türkiye’sinde şahit olmadığımız şekilde bir karşı açıklama yaparak tavrını ortaya koymuştu. 22 Temmuz seçiminde Ak Parti’nin aldığı % 47’lik oyda 27 Nisan bildirisine karşı konulan tavrın payı çok büyük.

 

 

MHP'NİN İTİRAZI SADECE MUHALEFET DEĞİL

MHP Genel Başkanı Bahçeli, bildiriden aylar sonra hafifi yollu bir eleştiri getirmişti. 22 Temmuz seçimlerinden sonra Bahçeli ve MHP, genel anlamda asker kanadının soğuk baktığı ve örtülü direniş gösterdiği Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesi konusuna net bir tavırla karşı koydu. Bu gün Abdullah Gül Çankaya’da oturuyorsa bu konuda Bahçeli liderliğindeki MHP’nin siyasi payı büyüktür.
Bahçeli ve MHP, yine önemli bir kısmının devamını istediği “başörtüsü yasağının” kaldırılması konusunda da askerin tavrını kale almadı. Demokrat ve özgürlükçü bir siyaset takip etti. Sadece muhalefet olsun diye her şeye itiraz etmiyor MHP. Bahçeli ve MHP son zamanlarda bariz bir şekilde görüldüğü gibi lider ve parti çıkarları çerçevesinde bir söylem kullanmıyor. Türk toplumunun değerlerini ve hassasiyetlerini gözeten icraatları ile her geçen gün hızla yükseliyor.
27 Nisan bildirisine karşı demokrat ve cesur duruşu ile Ak Parti nasıl kazandı ise aynı yolu takip eden MHP’de başarılı bir yol takip ediyor.

CHP, 22 TEMMUZ'DAN DERS ALMAYI BİLMEDİ

Yasakları, çözümsüzlükleri, donmuş statükoyu, zorbalığı savunan CHP, 22 Temmuz’da hayal kırıklığı yaşadı. Genel Başkan Deniz Baykal, şimdi kuru gürültü ve laf cambazlığı ile durumu idare etmeye çalışıyor. CHP şimdi öyle bir noktaya ulaştı ki artık yürüdüğü yolun çıkmaz sokak olduğunu anlama zamanı geldi. CHP 22 Temmuz'da seçmenden aldığı dersin ne anlama geldiğini anlamadığı gibi, arkasına sığındığı askerden bile hakaret yedi. Genelkurmay, CHP ve MHP’yi “hainlerden daha hain ve seviyesiz” olmakla itham etti. MHP bir yana halk ve özgürlük karşıtı CHP, aslında bunu fazlasıyla hak etti. Umut edilir ki bu gelişme CHP’nin aklını başına devşirmesine yardımcı olsun.

TSK HERKESE LAF YETİŞTİRMEYE ÇALIŞMAMALI

Kara harekâtı hem yapılması ile “bazı planları alt-üst etmesi” hem de sonuçları ve çekilme manevrası ile son derece başarılı bir harekât. Bu noktadan yapılan eleştiriler gerçeği yansıtmıyor. Ancak bu durumun kamuoyuna izahı konusunda belli ki anlatılamayan ve belki de bir zaman sonra anladığımız da “Vay be demek ki böyle imiş” diye hayretler içinde kalacağımız şeyler vardır. Bunlar şimdi halka izah edilemediği ya da açıklamak doğru olmayacağı için harekâtın bitirilmesi konusunda Amerikan etkisi şüphesine yol açıyor.     

Siyasi iktidar kamuoyuna bilgi vermeliydi- İktidarın işini TSK yaptı

Operasyonun başarılı olması Genelkurmay’ın siyasi partilerle polemiğe girmesine, hakaret etmesine kesinlikle haklılık ve meşruiyet kazandıramaz. Genelkurmay bir siyasi kurum gibi herkese laf yetiştirmeye çalışmamalı. Ayrıca gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi bu harekâtın başlaması ve bitirilmesi konularında siyasi iktidarın kamuoyuna bilgi vermesi gerekirdi. Genelkurmay gerekirse askeri-teknik konularda ve kendi alanıyla alakalı konuşmalıydı. Bu konuda hükümetin zaaflarının olduğu ortada. Kendisinin yapması gereken açıklamalar Genelkurmay tarafından yapılıyor. Fakat bu durumlar Türkiye için alışıldık durumlar olduğundan dolayı ne yazık ki yadırganmıyor normal karşılanıyor.

TSK ARTIK ELEŞTİRİLERE ALIŞMALI

Yaptığı her siyasi içerikli açıklama ile Genelkurmay ve Türk Silahlı Kuvvetler ciddi yaralar alıyor. TSK’ya  en fazla zarar verenler, dışardan saldıran veya eleştirenler değil ne yazık ki kendi içinden kaynaklanıyor. Genelkurmay kendi meşru sınırlarını zorlamamalı, siyasetçilere akıl verme veya onları tehdit etme alışkanlıklarını da terk etmeli. Bu arada siyasi partiler de sırtını askere dayayarak, hem topluma hem askere hem de kendilerine zarar vermekten vazgeçmeli. Ayrıca Genelkurmay her demokrat ülkede her kurumun eleştirilebildiği gibi Genelkurmayın da eleştirilebileceğine alışmalı. Her eleştiri getirenin “kötü niyetli” olduğu gibi “niyet okuma” alışkanlığından sıyrılmalı. Aksine her eleştiriden faydalı sonuçlar çıkarmaya çalışmalı.

Hükümete gelince şimdiye kadar genellikle, askerin hedefinde hükümetler olurdu. Ama hükümetler üstlerine alınmamaya çalışarak kafasını kuma gömerek geçiştirirler ama yıpranmaktan kurtulamazlardı. 27 Nisan bildirisine gerekli cevabı veren Ak Parti bu alışkanlığı bozdu ve kazandı. Şimdi askerin muhalefete çatması Ak Parti’yi için için sevindirmemeli. Bu marazi durumdan rahatsızlık duyduğunu kamuoyuna göstermeli.

Türkiye olarak şunu iyi anlamalıyız. Gerçeklere gözlerimizi kapatarak, düşmanlık veya şak şakçılık yaparak, küçük hedefler peşinde koşarak, enerjimizi lüzumsuz işlerde israf ederek bir yere varamayız.

Ama bir yanıyla da bu anlamsız tartışmalar nedeniyle bazı kafaların görmek istemedikleri gerçekleri kafaya “dan” diye inmesi sayesinde anlama ihtimali var. Küçük de olsa…
Şimdi ben şunu merak ediyorum. Mesela Genelkurmay, başörtüsü konusunda bir açıklama yapsaydı. Acaba muhalefet partileri, “Genelkurmay, siyasi işlere karışmasın” der miydi?

ALPER TAN (Kanal A Genel Yayın Yönetmeni)
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler