YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sesli, çığırtkan azınlık var; kaygılarında haklı d
Sesli, çığırtkan azınlık var; kaygılarında haklı d
Sesli, çığırtkan azınlık var; kaygılarında haklı d
07 Ağustos 2008 / 16:42 Güncelleme: 07 Ağustos 2008 / 00:00

Kanal a TV’de Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı” programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gündemdeki konuları değerlendirdi. AK Parti’ye yeni bir dava açılacağına ilişkin haberleri değerlendiren Günay, açılan davanın Türkiye’ne ne kadar zaman ve imkan kaybettirdiğinin ortada olduğunu söyledi. Günay, “ Bunun için insanın bedeninin Ankara’da, aklının tatilde olması lazım. Bazılarının böyle bir temennisi olabilir. Aç tavuk kendini sürekli darı ambarında görürmüş” dedi.


YENİ ANAYASAYA HEM İHTİYAÇ HEM İMKAN VAR


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarından sonra artık “Sivil Anayasa” yapılamayacağına ilişkin görüşlere tepki gösterdi.” Yeni Anayasa’ya hem ihtiyaç , hem imkan vardır. Aksini söylemek abesle iştigaldir.Türkiye, yaşadığı badirelerden uzlaşmacı, özlü bir Anayasa ile çıkabilir. Felsefesi, dünyaya bakışı yepyeni bir Anayasa Meclis’e de , Türk milletine de çok yakışır” dedi.


♦ CHP'nin savunduğu anayasa soğuk savaşın izlerini taşıyor


Yeni Anayasa yapılırken geniş halk kesimleri ile görüşüleceğini söyleyen Günay, CHP’nin savunduğu soğuk savaşın izlerini taşıyan 12 Eylül Anayasası ve yapısı ile “uzlaşma” olmayacağı sinyalini verdi.Günay, “Uzlaşma”dan ne anladığını şöyle açıkladı: “Toplumun ihtiyaçları, özgürlük talebi var. Uzlaşma, geniş halk kitlesinin yararları çerçevesinde kabul edilebilir. Eski anayasal düzeni, imtiyazları kullanananlarla uzlaşma statükoya teslim olmaktır. Düzenle bütünleşmektir. Uzlaşma değil, teslimiyet sürecidir. Bu AK Parti gibi yenilikç, gelişmeci bir partiden beklenemez. Ben de kendi payıma böyle bir sürece evet demem.”


♦ Mahkeme'nin verdiği ihtar bana göre haklı değil


Ertuğrul Günay,Anayasa Mahkemesi’nin kapatma davasında verdiği kararı konjonktürel olarak değerlendirdi. Mahkemenin AK Parti’yi kapatmayıp,ihtar vererek “ortada bir yerde” durduğunu söyleyen Günay, sözlerini “Bu ihtar haklı mı , değil mi bunları parti olarak gerekçe açıklandıktan sonra değerlendireceğiz. Bana sorarsınız ihtar haklı değildir. Şimdi hukuk vicdanını rahatlatan bir gerekçe yazılmasını temenni ediyorum” şeklinde sürdürdü.


GÜNAY'DAN ÖZELEŞTİRİ 


♦ Keşke köklü anayasa değişikliği yapsaydık


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçmişe yönelik özeleştiri de yaptı. MHP ile Anayasa’nın 10 ve 42’nci maddesinin değiştirilmesi girişiminde bulunulmasının doğru olmadığını söyleyen Günay,”Keşke köklü bir Anayasa değişikliği yapsaydık. Sivil Anayasa seçimlerden önce bizim halkımıza vaadimizdi. Keşke böyle kapsamlı bir çalışmayı öteki siyasi partiler ve tüm topluma paylaştırarak yapsaydık diye düşünüyorum. Bu açıdan özeleştiri hissediliyor”


 


 


KAYGILANANLAR KAYGILARINDA HAKLI DEĞİLLER


♦ Sesli, çığırtkan azınlık var; kaygılarında haklı değiller


Ertuğrul Günay, rejim ve yaşam tarzlarından kaygı duyan kesimlerle ilgili de çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin korkuları, tehdit algılaması ile yaşayamayacağını söyleyen Günay, bu kaygıları toplum çoğunluğunun paylaşmadığını söyledi. Günay, “Azınlıkta olup sesi çok çıkan, seçkin mekanlarda yaşayan, sesli, çığırtkan bir azınlık var. Doğrusu onların kaygısını gidermek bizim sorunumuzdur. Madem iktidarız onları görmezden gelemeyiz.Ben çok büyük bir kalp huzuru ile söylüyorum ki bu kaygılar haklı değildir” dedi.İçinde yaşadığımız iletişim çağında gizli ajandası olan siyasi yapıların başarılı olamayacağını söyleyen Günay, “ AK Parti’nin gizli niyeti olsa bile bunu başaramaz. Gizli niyeti olan,çağdan kopmak isteyenler marjinalleşir”


TÜRBAN SORUNU: GENÇLERİ RAHAT BIRAKALIM


♦ Bunun adı türban değil; özgürlük sorunudur


Anayasa Mahkemesi’nin 10 ve 42’nci madde düzenlemelerini iptal etmesi ve AK Parti’ye ihtar vermesinden sonra başörtüsü yasağını kaldırmaya dönük düzenlemenin yapılamayacağını iddia edenler olmuştu. Bakan Günay, tartışmaya farklı bir noktadan yaklaştı. “Bunun adı türban,başörtüsü değil, özgürlük sorunudur.Bu sorun giderilmeli” diyen Günay, bu konunun üniversitelerin özgürlükçü bakış açısı ile çözülebileceği görüşünde. Günay,”Bu sorun 2008 Türkiye’sine yakışmıyor. Gençleri özgür bırakalım. Asıl tartışma devletin görevleriyle ilgili. Devlet, kişinin kılık,kıyafetine, adına, sanına karışacak mı? yoksa güven içinde onurlu, sağlıklı yurttaşlar yapmaya mı çalışacak?Güvenlik devletinden insan haklarına dayalı devlet mantalitesine geçmemiz lazım”


 


 


YAŞ KARARLARINDAN KAYGILANMAMAK LAZIM


♦ CHP, uyum olmazsa kaygılansın


Son Yüksek Askeri Şura(YAŞ)’ta ihraç kararı çıkmaması anamuhalefet partisi CHP’yi öfkelendirmişti. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ile Genelkurmay arasında “sıcak bir uyum” olduğunu belirterek, ihraç çıkmamasına tepki gösterdi. Ertuğrul Günay, CHP’nin bu yaklaşımını şöyle değerlendirdi:” Kurul, böyle bir ihtiyaç hissetmiş, ihraç olmamış. Bunda kaygı duyulacak ne var? Uyum, birilerini rahatsız mı etmiş? Böyle olması gerekmez mi zaten. Anasayal kurumlar arasında sıcak uyum, diyalog olduğu zaman değil, uyum olmadığı zaman kaygılanmak gerekir”


REKTÖR ATAMA SİSTEMİ YANLIŞ


♦ Sıra değicekse nile oylama yapılıyor


Ertuğrul Günay , rektör atama sistemini yanlış bulduğunu açıkladı. Hükümet olarak rektör atamalarına müdahale etmedikleri, konunun Bakanlar Kurulu’nda tartışılmadığını söyleyen Günay, “Türkiye, bu sistemi oturtamadı. Sıra değişecekse niye oylama yapılır? Bu çelişki eskiden beri var. Üniversitelerin daha özgür olması için yeni bir yol, yöntem bulunmalı. Sistemi yeniden düşünmek lazım.


                                                                          KANALA.COM


 


 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler