YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saygı Öztürk'e 1.5 yıl hapis cezası!
Şamil Tayyar'ın hapis cezası almasının ardından, gazeteci Saygı Öztürk'e bakın neden ceza verildi?
Saygı Öztürk'e 1.5 yıl hapis cezası!
02 Ekim 2009 / 16:08 Güncelleme: 02 Ekim 2009 / 16:07

Gazeteci Şamil Tayyar’ın Ergenekon iddianamesindeki bir telefon konuşmasını yayınladığı gerekçesiyle hapis cezası almasının ardından, gazeteci Saygı Öztürk de "Veli Küçük’ün, mahkeme ifadesini yayınladığı" gerekçesiyle 1,5 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Öztürk, Ergenekon davası sanığı Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, tutuklanmadan önce hakime verdiği ifadesini haberleştirmiş ve 4 Şubat 2008 günü Hürriyet Gazetesinde yayınlamıştı. Haberde Veli Küçük’ün kendi ağzından mal varlığı konu edilmişti.

BENZER BİR SUÇ İŞLEMEZSE CEZAEVİNE GİRMEYECEK

Soruşturmanın gizliliğini ihlal gerekçesiyle hakkında dava açılan Öztürk, Bakırköy 2. Asliye Ceza mahkemesi tarafından önce bir yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra iyi hali dolayısıyla bu ceza, 1 yıl 6 ay 22 güne indirildi. Cezası ertelenen Öztürk, 5 yıl içinde benzer bir suç işlemediği taktirde cezaevine girmeyecek. Aksi taktirde bu ceza da infaz edilecek.

ÜÇ DAVAM DAHA VAR

Hürriyet Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, karardan sonra yaptığı açıklamada, "Yargının verdiği karara saygılıyım" dedi ve şunları söyledi:

"Benzer nitelikte ve devam eden üç davam daha var. ‘Apo Olayının Perde Arkası’ adlı kitabımda, Milli Güvenlik Kurulu kararlarını yayınladığım ve gizliliği ihlal gerekçesiyle, 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. ‘Belgelerle Ergenekon’ ve ‘Ölüm Kuyuları’ adlı kitaplarımda yer alan belgelerle ilgili de, aynı suç iddiasıyla iki ayrı davam daha var. Bu davalar da devam ediyor. Yargının verdiği ve vereceği kararlara saygın duymaktan başka yapacak bir şey yok"
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler