YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Savcılar değişirse Türkiye'de kıyamet kopar'
HSYK'nın yaz kararnamesini açıklamaması akıllarda soru işareti bıraktı
'Savcılar değişirse Türkiye'de kıyamet kopar'
09 Temmuz 2009 / 14:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

HSYK'nın her yıl Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini bu yıl geciktirmesi akıllarda soru işareti bıraktı. İddiaya göre HSYK Ergenekon davasına bakan hakim ve savcıların yerini değiştirmek için kararnameyi geciktirdi. Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak senaryoya sert tepki gösterdi.


İşte Ilıcak'ın o yazısı:


Haber gerçek mi, yoksa hayali mi? 7 Temmuz tarihli Star gazetesinde, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, her yıl Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini bu yıl geciktirdiği belirtiliyor.  
   
Kulislerde konuşulan iddiaya göre, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza'nın başkanı Köksal Şengün ve Savcı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi ihtimali mevcutmuş. Köksal Şengün'ün yerine ise, geçen gün Albay Dursun Çiçek'in tahliyesi için oy kullanan Faik Saban geçecekmiş. Atamalardan önce, Savcı Zekeriya Öz'ün 3. iddianameyi okuması bekleniyormuş.


Haberin doğru olmadığını umut etmek isterim. Ergenekon savcısıyla, hâkiminin değişmesi için büyük baskılar yapıldığı malûmumuz. Şemdinli'de baskılar başarıya ulaşmış ve hem Ali Kaya ile Özcan İldeniz'i 39 yıla mahkûm eden mahkeme heyeti dağıtılmış, hem de Savcı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edilmişti.


Adil yargılanma, bir davanın başından sonuna kadar aynı hâkimler tarafından yürütülmesini gerektirir. Dosyaya hâkim bir yargıcı ve de savcıyı "hakkında şikâyet var" diye değiştirirseniz, adil yargılama darbe yer. Hele bir de mahkemenin başına Faik Saban gelirse!


Şemdinli davasının Savcısı Sarıkaya hakkında soruşturma izni veren Adalet Bakanlığı, bu defa, şikâyetlere rağmen Savcı Öz için soruşturma açılmasına müsaade etmedi. Acaba Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, konuya vakıf bu önemli iki hukuk adamını atamalar yoluyla başka mahkemelere gönderebilir mi? Gönderirse, kıyamet kopacaktır; bunu unutmayın.
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler