YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan CHP'ye verdi veriştirdi!
Cumhuriyet Halk Partisi eski MYK üyesi Savcı Sayan, Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan’ın hazırlayıp sunduğu Sivil Düşünce programında partisi CHP’ye karşı açtı ağzını yumdu gözünü…
Savcı Sayan CHP'ye verdi veriştirdi!
30 Mart 2013 / 22:04 Güncelleme: 30 Mart 2013 / 22:28

İşte Savcı Sayan’ın konuşmalarından satır başları:

Vatandaş muhalefetin bu haline gülüyor. İki muhalefet partimiz çözüm süreci ile ilgili önemli mesajlar verdi. CHP, zamanı gelince konuşacağız; MHP zamanı gelince vuracağız.

Ana muhalefet partisi BDP oldu

Şimdi CHP ana muhalefet partisi olmaktan çıktı. BDP artık ana muhalefet oldu. CHP artık ana muhalefet değil. Çünkü içinde bir birliktelik yok, bir görüş yok, bir rapor yok hiçbir öneri yok. Maalesef bu durumdayız.

CHP’de lider eksikliği var, zavallı bir parti haline dönüştük

CHP’yi toparlayacak, bütün fikirleri harmanlayacak, kurumsal kimliği savunabilecek bir lider gerekiyor. CHP şimdiye kadar lider eksikliği anlamında hiç bu kadar zavallı olmamıştır. Şu an ki genel başkanımız iyi bir insan. Fakat iyi insan olmak ayrı bir şeydir lider olmak ayrı bir şey. Dolayısıyla ben Kılıçdaroğlu’nun bu eksikliğinin CHP’ye mal olduğunu söylüyorum. Bu sebeple biz halka kendimizi inandıramıyoruz. Şu anda zavallı bir parti haline düştük. Bu zavallılık içinde herkes istediğini konuşuyor, herkes kendi bölgesine göre konuşuyor, herkes kendi koltuğunu kurtarmak için konuşuyor, herkes belediye meclis üyesi olmak için çırpınıyor. Dolayısıyla CHP artık bir organizasyon olmaktan çıkmıştır, bireysel, herkesin konuştuğu bir parti haline dönüşmüştür.

CHP’de herkes kendini kurtarmanın peşinde

Genelde Türkiye’nin ve CHP’nin sıkıntısı şu: Biz yüz yüze geldiğimizde birbirimize hep güzel şeyler söyleriz, sırtımızı dönünce de gerçekleri haykırırız. Ama önemli olan yüz yüze geldiğimizde o gerçekleri haykırabilmek. Dost acı söyler ama gerçek söyler. Partinin MYK’sı Kılıçdaroğlu geldiğinde alkış tutup, dışarıya çıktıklarında farklı konuşuyorsa asıl problem orada. Öncelikle bunu çözmemiz lazım. Herkes ben konuşursam koltuğumdan olurum, belediyemden olurum diye düşünüyor. Ülkeyi düşünen kimse olmadığı için herkes kendini kurtarmanın peşinde. Sadece kendinizi kurtarmaya çalışırsanız böyle bocalarsınız. Bugün bir bocalama dönemindeyiz. Çok acı veren bir noktadayız. CHP’nin hak etmediği bir noktadayız.

Türkiye vatandaşlarının en zor dönemlerde dahi umut olarak gördüğü, oy vermediği halde sigorta olarak gördüğü akil CHP’den bir eser kalmamıştır.

“ABD’nin polis olduğu bir kavşaktayız”

Bu çözüm sürecine biz ülke olarak kendi kendimize gelmedik. Biz trafik polisinin ABD olduğu bir kavşaktayız. Dolayısıyla ABD bazılarına üstünlük verir, bazılarını çarpıştırır, bazılarının sigortalarını geçersiz sayar. Böyle bir durumdayız. Şimdi karşımızda Şii bir blok oluştu. Yani ABD’nin gördüğü bir blok var. İşte Suriye, Irak, İran, arkasında Çin ve Rusya. Dolayısıyla bu tarafta Sünni Kürtler, Araplar, İsrail ve Türkiye kaldı. Bu noktada Türkiye’nin güvenliği Amerika’yı çok ilgilendiriyor. Çünkü Amerika’nın elinde bir tek Türkiye kaldı. İsrail’i kullanarak Şii ve Sünnilerin üzerine gidemez. Çünkü Şiiler de İsrail’i sevmez Sünniler de. Türkiye’de Kürecik’i var, Patriot’u var, İncirlik’i var. Dolayısıyla Türkiye’nin güvenliği Amerika’yı çok ilgilendiriyor. Amerika da tam bu sırada PKK’yı bitirmek istedi. İsteseydi daha önce de bitirirdi.

Kürtler tarihi bir fırsat kaçırdı

Kürtler çok güzel silah kullanır ama barışı yapamıyorlar. Yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz. Kürtler akıllı olsalardı bin yıllık bir fırsat gelmişti önlerine. Nevruz’da her yanı kırmızı beyazlarla donatacaklardı. O alanda Türkiye bayrakları dalgalanacaktı. Çünkü o bayrağın içinde benim dedemin de kanı var, sizin dedenizin de kanı var. O bayrak hepimizin bayrağı. İşte o zaman ne Bahçeli’ye laf kalırdı, ne etnik milliyetçilik yapanlara, ne kafatasçılık yapanlara… O bayrak hepimizin. O bayrak için hepimiz ölebilmeliydik.

CHP’nin navigasyonunu bozdular

Eskiden CHP’nin navigasyonunda “100 metre solda işçiye uğrayın, 100 metre solda köylüye uğrayın, 100 metre solda garibana uğrayın” vardı. Şimdi navigasyonunu bozdular CHP’nin. Şimdi CHP’nin navigasyonunda, “100 metre sağda Sinan Aygün’ü almadan gitmeyin, 100 metre sağda Aytun Çıray’ı almadan gitmeyin, 100 metre sağda Bülent Kuşoğlu’nu almadan gitmeyin” var.

İsrail’in özrü

Biz Dışişleri Bakanımıza dünya bilmem neresiyle gülüyor demedik mi, İsrail özür dileyecek demedik mi? Şimdi İsrail özür diledi millet bize şimdi neresiyle gülüyor çok merak ediyorum.

İsrail özür diliyor, kimse Türkiye’nin başarısıdır demiyor. Gerçek yurt severlikte bizim başarımız değilse bile bizim başarımız diye söylersiniz. İsrail kamuoyu İsrail’i suçluyor niye özür diledin diye. Bizimkiler de, “İsrail dilemedi, bizimkiler önce gizlice özür dilediler, sonra onlar açık dilediler!” Bu nasıl oluyorsa! Yani biz batmışız. Ben bunları içim acıyarak söylüyorum.

Kılıçdaroğlu’nun görüşü yok

Partide sadece Baykal’ın görüşü var. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun görüşü yok. Bir ara bana sordular CHP’de ikinci adam kim diye. Dedim birinci adam yok ki ikinci adam olsun!

MHP bu sürece dahil edilmeli

Milliyetçi Hareket Partisi mutlaka bu sürece dahil edilmelidir. Hükümet ya MHP’yi ikna etmeli ya da halka MHP’nin neden haksız olduğunu anlatmalı. Siz yüzde 6’lık BDP’yi muhatap olarak görüp sürecin içine sokup yüzde 15’lik MHP’yi görmezseniz Kandil’i söndürüp Kaz Dağları’nı başlatırsınız.

 

Kanalahaber.com

 

 

 

 

KADRO DIŞI KALMANIN ACISI:)
 // Cem Atay
Bu arkadaşa listeden önümüzdeki seçim iyi bir sıra versin CHP bak o zaman neler der! Zavallı..bunlardan birkaç tane var Baykal dneminin kağıttan kaplanları. AKP yanlısı tv lere çıkıp kendilerini küçük düşürmekte öte yaptıkları yok:)...
31 Mart 2013 Pazar 22:19
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler