YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'den Pepe açıklaması
Şahin'den Pepe açıklaması
10 Ağustos 2012 08:40
"Çocuklar Pepee karşısında ruh sağlıklarına halel gelmeyecek şekilde rahatlıkla oturabiliyor''

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, ''Dünyada yeni medya diye tabir ettikleri, sosyal medyayı da kapsayan bir alan açılıyor. Orada biz yerimizi tam alamazsak maalesef geride kalıyoruz'' dedi.

Şahin, Çankaya Oran'daki TRT Genel Müdürlüğü'nde gazetecilerle iftarda bir araya geldi.

İftar sonrasında TRT'yle ilgili açıklamalarda bulunup gazetecilerle sohbet eden Şahin, reyting konusunun Türkiye'de büyük sıkıntılar oluşturduğunu anlattı.

Şahin, TRT'nin 2008'de 1,5 reytingi baz aldığını dile getirerek, şimdi yayınlanan TRT dizilerinin 8 veya 7, TRT 1'in gün ortalamasının 2,7-2,8 reytinge ulaştığını söyledi. Şahin, daha önce ''2'' hedefini gösterdiğini ve çalışanların çaresiz bir şekilde olmayabileceğini düşündüklerini ancak 2'yi de 3'ü de geçtiklerini, 8 reytingi görmenin de motivasyon sağladığını kaydetti.

TRT 3 kanalının olimpiyat oyunları dolayısıyla 6,9 reyting aldığını dile getiren Şahin, ''Kaliteli yayın, iyi bir iş yaparsanız, bir şekilde izleniyorsunuz. Bunu da görmüş olduk'' diye konuştu.

Türkiye Usain Bolt'u izledi

Şahin, Usain Bolt'un içinde olduğu 100 metre yarışının TRT'nin spor kanalında en çok izlenen yayın olduğunu ve 6,9 reyting aldığını anlattı.

Dizilerin bir sektör halini aldığını da ifade eden Şahin, bu tarz yeni sektörlerin de oluşturulması gerektiğini ifade etti.

TRT'nin bazı programlarına ve dizilerine de değinen Şahin, bu programların reytinglerinin de yüksek olduğundan bahsetti.

Şahin, gelişen teknolojiye de değinerek, yayıncılık yapanların gelecekle ilgili çalışmalara önem vermesi gerektiğini söyledi. Şahin, ''Dünyada yeni medya diye tabir ettikleri, sosyal medyayı da kapsayan bir alan açılıyor. Orada biz yerimizi tam alamazsak maalesef geride kalıyoruz'' diye konuştu.

Yayınların, programların kalitesinin de önemli olduğunu vurgulayan Şahin, ''Eskiden televizyonlar izleniyordu, bundan sonra programlar, içerikler izlenecek'' dedi.

TRT'nin kaliteli yayınlar yaptığını, yapmaya çalıştığını anlatan Şahin, kaliteli yayınlar yaptıkları için reytinglerinin arttığını, satış yaptıklarını ifade etti.

Şahin, TRT'nin 4 yıllık bir mücadeleden sonra buralara geldiğini belirterek, altyapı yatırımlarına çok önem verdiklerinin altını çizdi.

TRT'nin geliri

Şahin, elektrik faturasından elde edilen gelirin yüzde 3,5'den yüzde 1,63'e düşmüş olmasına rağmen maddi konuda TRT'nin bir sıkıntı yaşamadığını dile getirdi.

TRT'nin bazı kanalarının HD yayın yaptığını ifade eden Şahin, TRT'nin çok ciddi bir değişim yaşadığını kaydetti.

Şahin, TRT'nin 3-4 sene öncesine kadar genç izleyicisinin bulunmadığını vurgulayarak, ''Leyla ile Mecnun'' dizisinin gençlere hitap ettiğini, yayınlandığı gece bir milyon civarında tweet dolaştığını söyledi.

TRT Çocuk kanalının çok kaliteli yayın yaptığını belirten Şahin, sabah saat 8.30'dan 11.00'e kadar birinci sırada olduğunu anlattı.

''Pepe'' TRT'ye kazandırdı

Şahin, çocuk kanalında yayınlanan ve markalaşan ''Pepee''nin battaniye, bardak, ıslak mendil gibi ürünlerinden yaklaşık 7 ayda bir milyon 480 bin lira kazandıklarını ifade etti.

''Pepee''nin halay çekene kadar dışarıdan alınan bir çizgi film sanıldığını dile getiren Şahin, çocuk kanalında yayınlanan programların iyi olduğunu kaydetti.

''Çocuklar, bu dizinin karşısında ruh sağlıklarına halel gelmeyecek şekilde rahatlıkla oturabiliyor'' diyen şahin, şunları söyledi:

''Bizim sloganımız çocukların televizyon izlememesi ama izliyorsa TRT Çocuk izlemesidir. Çünkü, TRT Çocuk'taki her bir kare, psikologların ve çocuk psikiyatrlarının gözleminden sonra ekrana çıkıyor. Buna da özellikle dikkat ediyoruz. Çocuklara zararı olabilecek hiçbir ürünün reklamını çok fazla parada verseler kabul etmiyoruz. Asitli içeceklerden alın da cips gibi, çocukların özellikle beslenmeleri konusunda dikkat etmesi gereken ürünlerden...''

Şahin, TRT'nin üç dergisinden biri olan ''Pepee'' dergisinin de Türkiye'de en çok satan ikinci dergi olduğunu bildirdi. Şahin, derginin şubat ya da mart sayısının 113 bin sattığını dile getirerek, derginin çocukların yanı sıra annelere de hitap ettiğini söyledi.

Olimpiyatlarda 55 personel çalışıyor

TRT'nin İngiltere'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nı 55 personelle izlediğini dile getiren Şahin, Çin televizyonunun 550, İspanyol kanalının 115, Alman kanalının 180, Amerikalı NBC kanalının yaklaşık bin kişiyle olimpiyatları takip ettiklerini bildirdi.

Şahin, olimpiyat yayınlarının da zaman zaman eleştirildiğini belirterek, çalışanların özveriyle ve başarıyla işlerini yaptıklarını bildirdi.

TRT Şeş'in durumu

Şahin, TRT Şeş kanalının tantanalarla açıldığını, eleştiriler aldıklarını belirterek, ''Şu an itibariyle çok önemli bir misyonun yerine getirildiğini herkes söylüyor, BDP'liler hariç'' dedi.

Başlangıçta Kurmanci başlayan yayınların, Zazaca ve Soranice de yapıldığını anlatan Şahin, mikrofonun da adeta halka indirildiğini söyledi.

TRT Şeş'in Diyarbakır'da birinci kanal olduğunu vurgulayan Şahin, bölge itibarıyla da 2-3'üncü olduğunu belirterek, yayınların Kürtçe bilmeyenlerce de izlendiğini, bu konuda bazı yayınlarda alt yazı konulmasını isteyenlerin bulunduğunu da ifade eti.

Şahin, bazı türkülerin de Kürtçe'den Türkçe'ye çevrildiğini, asıl kaynağından duyunca daha etkili olduğunu dile getirerek, ''Ben de Kürtçe bilmiyorum ama türküleri Kürtçe kanaldan izlerken inanılmaz zevk alıyorum'' dedi.

İstihdam edilen personel

TRT'de istihdam edilen personel konusunda kendinden önceki genel müdürler gibi kendisinin de eleştirildiğini dile getiren Şahin, mevcut kurallar içinde olabildiğince iyi eğitim almış insanların işe alınmasını istediklerini bildirdi.

Göreve geldiğinde personel daire başkanının dahi çalışan sayısını bilmediğini anlatan Şahin, çünkü kadrolu ve sözleşmeli çalışan haricinde çeşitli isimlerle çok sayıda personelin görev yaptığını bildirdi.

Şahin, daha sonra farklı adlarla istihdam edilen 3-4 bin kadar personelin çıkarıldığını ifade ederek, hizmet alımı şeklinde personel almak istediklerinde de bir sendikanın karşı çıktığını ve mahkeme kararı alındığını söyledi. Bu durumun kadrolaşmayı öne çıkardığını belirten Şahin, işe alınacak hiçbir personeli de tanımadığını ifade etti. (AA)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler