YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RTÜK'ten STV'ye ceza!
RTÜK'ten STV'ye ceza!
10 Mayıs 2014 06:33
RTÜK, Başbakan Erdoğan ile Milliyet'in sahibi Erdoğan Demirören arasındaki telefon görüşmesini yayınlayan STV'ye ceza verdi. Demirören bu görüşmede ağlamıştı.

Gazeteport'un haberine göre; RTÜK, Başbakan Erdoğan ile Milliyet Gazetesinin sahibi Erdoğan Demirören arasındaki telefon görüşmesini yayınlayan STV'ye uyarı cezası verdi.

Başbakan bu görüşmede 'İmralı Zabıtlarını'' yayınladığı gerekçesiyle Milliyet yönetimini sert biçimde eleştirmiş, Demirören de görüşmenin sonunda ağlamıştı.

RTÜK toplantısında, STV'de 7 Mart günü yayınlanan ve Erdoğan ile Demirören arasında geçtiği belirtilen konuşmanın bandına ilişkin yayın ele alındı.

Ekrana gelen haberde ''Başbakan, Milliyet'te yayınlanan 'İmralı Tutanakları' haberine çok kızdı. Haberi yazana hakaretler etti. Diyaloğun sonunda Demirören olduğu iddia edilen kişinin ağladığı duyuluyor" denildi.

"Ses kaydı illegal"

Daha sonra da ''Başbakan Erdoğan, Demirören'i fırçaladı'' denilerek ses bandı yayınlandı. Erdoğan'ın ''Böyle bir rezillik olur mu? Sizin gazetenin görevi provokasyon yapmak mı? Üç beş tane fazla satayım diye böyle namussuzluğu yapıyor. Hangi adamın yapıyorsa siz hala bunları savunuyorsunuz. Atıyor manşeti ahlaksız adi herif, kepaze herif, yani süreci baltalamak istiyor. Sizde bunun patronusunuz'' sözleri ekrana getirildi.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı raporunda ''Yayıncı kuruluş; gerçek olsa bile illegal yöntemlerle elde edilmiş bahsi geçen ses kayıtlarını, yasalara aykırı olarak yayınlamıştır. Bu durumda kendisi suç sayılan bir eylemin kitle iletişim araçları vasıtasıyla kamuya duyurulmuş olması durumunda da, özel yaşama saygı hakkı ihlal edilmiş olmaktadır'' denildi. RTÜK üyeleri de ''Hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık ilkelerine aykırılık'' gerekçesiyle STV'ye uyarı cezası verdi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler