YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RTÜK'ten Kanal A'ya skandal ceza
RTÜK, Kanal A ekranlarında yayınlanan Sivil Düşünce programına, PKK-HDP işbirliği ve dış bağlantıları anlatıldığı için para cezası verdi. Ceza, RTÜK izleme ve değerlendirme dairesinin "kanun ihlali yok" raporuna rağmen verildi.
RTÜK'ten Kanal A'ya skandal ceza
11 Ağustos 2015 / 09:00 Güncelleme: 11 Ağustos 2015 / 16:49

RTÜK, Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programına, PKK-HDP işbirliği ve dış bağlantıları anlatıldığı için para cezası verdi. Ceza, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin "Sözkonusu yayında 6112 sayılı RTÜK yasasının herhangi bir hükmünün ihlal edilmediği, suç unsuru bulunmadığı" yönündeki raporuna rağmen verildi. HDP-PKK lehine oy veren üyelerse dikkat çekti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP'nin sırtını PKK'nın Suriye kolu PYD'ye dayadığını övünerek açıkça savunduğu halde, Kanal A'da HDP'nin PKK ile ve yabancı güçlerle irtibatlı olduğunun dile getirilmesi, RTÜK tarafından suç sayıldı ve cezalandırıldı.

İfade hürriyeti çerçevesinde

HDP, 17 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan programla ilgili, "Gazeteci yazar Tamer Korkmaz'ın HDP'nin tüzel kişiliğini ve partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef aldığı ve gerçekle ilgisi olmayan yorumlarda bulunduğu" iddiasıyla, RTÜK'e başvurdu. HDP'nin yaptığı başvuruyu değerlendiren İzleme ve Değerlendirme Dairesi Daşkanlığı, söz konusu yayının "ifade hürriyeti" çerçevesinde olduğunu işaret etti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi; "Sözü edilen yayında, somut bir olayın aksettirilmesi dışında, güncel siyasi konjonktüre ilişkin düşünce ve değerlendirmelerin açıklanması olanaklarının ve hakkının yayın yoluyla kullanıldığı görülmüştür. Yayında kamu yararına olan ifade özgürlüğünün, kişisel haklarla ilgili meşru genel kabul görmüş ilkelerle dengelendiği anlaşılmaktadır. Yayının niteliğine uygun ve yeterli bir tarafsızlık sergilendiği düşünülmektedir. Yapılan yayının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek bir nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır" şeklinde karar aldı.

Kanuna aykırı husus yok

"Bu hususlar dikkate alındığında, sivil düşünce adı altında yapılan yayının 6112 sayılı radyo ve televizyon kuruluş ve yayın hizmetleri hakkındaki kanuna aykırı herhangi bir husus olmadığı, ancak istenirse, ilgilinin cevap ve düzeltme hakkını kullanma yoluna gidebileceği düşünülmektedir."

Raporda, istendiği takdirde cevap ve düzeltme hakkının kullanılabileceği, ancak yasaya aykırılık bulunmadığı vurgulandı.

İhlal yok değerlendirmesine rağmen...

İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı'nın "kanun ihlali yok" değerlendirmesine rağmen, Üst Kurul, Kanal A'yı cezalandıran kararı 4'e karşı 5 oyla aldı. Kanal A'nın cezalandırılmasını şu üyeler onayladı: HDP kontenjanından Ersin Öngel, MHP kontenjanından Esat Çıplak, CHP kontenjanından Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan ile eski RTÜK başkanı Davut Dursun...

Kanal A'nın cezalandırılmasına karşı çıkan üyelerse Ak Parti kontenjanından seçilen Hasan Tahsin Fendoğlu, Hamit Ersoy, Nurullah Öztürk ve Taha Yücel.

RTÜK, bu kararıyla demokratik eleştirilere karşı PKK terör örgütünü ve onun siyasi uzantısını koruyup kollayan bir skandala imza atmış oldu. Böyle bir kararda  MHP kontenjanından görev yapan Esat Çıplak'ın da imzasının olmasıysa, soru işaretlerine neden oldu.

 // Bilal
Yorumlariniz bizler icin cok degerli onemli olan dogrulari bulmak ve soylemek dogru yolda oldugunuza inaniyor. Gunes balcikla sivanmaz diyorum...
02 Ekim 2017 00:02
At ve İt izi
 // Altan Hasköy
Ordumuz neyle mücadele ediyor, onca şehidimiz neden yetimlerini bırakıp da gitti? Ortadoğu yeniden kıyma makinasına atılmak isteniyor da bu işleri çevirenler nasıl aklını, ruhunu, beynini, vicdanını satmış ki memleketinin menfaatine olan konuları, konuşmacıları ört bas etmeye çalışıyorlar. Ekmek yediği kaba ihanet etmemeli normal bir insan.

Ankara saldırısında siyasi şov yapıp sövgüler ve ithamlar dizenler, Paris saldırısında böyle provokasyonlar gördü mü? Onlar da medya, biz?...
17 Kasım 2015 Salı 09:51
 // Adem
Bu sadece size karşı yapılan bir haksızlık deyil,gerçeği gören bütün insanlara yapılan bir haksızlıktır.Unutmayalım ki ALLAH bizi bu dünyaya imtehan için gönderdi.Bu ceza sadece ayağımıza takılan bir taştır. Önemli olan bu taşı kaldırıp atabilmektir.Ayağınıza taş, gözünüze yaş deymesin.ALLAH sizi daim eylesin...
12 Ağustos 2015 13:53
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler