YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RTÜK'te Esat Çıplak bilmecesi
RTÜK'te 7 yıldır MHP kontenjanından üye olarak görev yapan Esat Çıplak'ın HDP ve terör örgütüne yakın medyaya yönelik destek olarak yorumlanabilecek tavrı, tartışılıyor.
RTÜK'te Esat Çıplak bilmecesi
31 Aralık 2015 / 23:25 Güncelleme: 01 Ocak 2016 / 08:33

RTÜK  üyesi Esat Çıplak, terör propagandası yapan IMC TV'nin cezalandırılmasına itiraz etti. Çıplak, daha önce de HDP'nin başvurusuna sahip çıkmış, RTÜK izleme ve değerlendirme dairesinin "kanun ihlali yoktur" şeklindeki raporuna rağmen, Kanal A'nın cezalandırılması yönünde oy kullanmıştı.

RTÜK uzmanları, IMC TV'nin terör örgütü PKK'ya övgü içeren yayın yaptığı yönünde rapor hazırladı; bu rapor doğrultusunda da IMC TV'ye ceza verilmesini istedi. RTÜK üyeleri, bu raporu görüşmek üzere 15 Aralık'ta toplandı. RTÜK'ün MHP kontenjanından üyesi Esat Çıplak, IMC TV'ye ceza verilmesini talep eden uzman raporuna itiraz etti.

Ancak Çıplak'ın itirazına rağmen, bölücü propagandaya verilen ceza, AK Parti kontenjanından 4 üyenin yanı sıra, 15 Temmuz'da MHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen üye Arif Fırtına'nın desteği ile kuruldan geçti. MHP kontenjanından iki  RTÜK üyesinin böyle keskin bir konuda birbirine zıt tutum içine girmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Çıplak'ın tavrının MHP politikası olmadığı, Esat Çıplak'ın bu kararlarda kişisel tercihlerini öne çıkardığı belirtiliyor. Çünkü aynı partinin kontenjanından seçilmiş olan fırtına, Çıplak'la aynı yönde karar vermiyor.

Esat Çıplak'ın terör örgütü ve destekçilerine yönelik bu tavrı ilk değil... Zira; 15 Haziran'da Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında PKK-HDP işbirliği ve dış bağlantıları anlatılmış, HDP o yayını RTÜK'e şikayet etmişti. RTÜK izleme ve değerlendirme dairesi, programla ilgili "kanun ihlali yok" şeklinde rapor hazırlamıştı.

IMC TV'ye ceza verilmesine itiraz eden Esat Çıplak, o zaman da RTÜK'ün "ihlal yok" raporuna rağmen HDP'nin başvurusuna destek vermiş, Kanal A'nın cezalandırılması yönünde oy kullanmıştı. RTÜK, Esat Çıplak'ın oyuyla 4'e karşı 5 oyla Kanal A'yı cezalandırmıştı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler