YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
RTÜK'e binlerce şikayet yağıyor
RTÜK'e binlerce şikayet yağıyor
05 Ocak 2011 08:29
Kanuni Sultan Süleyman dönemini konu edinen "Muhteşem Yüzyıl" adlı diziye şikayet yağıyor.İzleyiciler ve tarihçiler Kanuni'nin kadın ve içki düşkünü bir sultan olarak lanse edilmesine tepki gösterdi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını ekranlara taşımaya hazırlanan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi, daha yayınlanmadan şikâyet yağmuruna tutuldu. Fragmanları izleyen vatandaşlar, tarihî gerçeklerin saptırıldığını savunarak, RTÜK'ten dizinin kaldırılmasını istedi. İlk bölümü bugün yayınlanacak olan diziye son 3 günde 5 bine yakın şikâyet geldi. RTÜK, dizi yayına girmeden programa müdahale edemeyeceklerini açıkladı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık döneminin konu edildiği 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi, izleyiciden ve tarihçilerden büyük tepki gördü. Vatandaşlar, özel bir televizyon kanalında bugün seyirciyle buluşacak olan dizinin fragmanlarında Kanuni'nin 'kadın ve içki düşkünü' bir sultan olarak gösterilmesine karşı çıktı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) e-mail yağmuruna tutan vatandaşlar, dizinin yayından kaldırılmasını istedi. Dizi için kurula son 3 günde 5 bin şikâyet geldi. Bu oran, toplam şikâyetlerin yüzde 91'ini oluşturdu.

'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin fragmanları, 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren yayınlanmaya başladı. Tanıtımları izleyen seyirciler, RTÜK web sitesi üzerinden ve RTÜK İletişim Merkezi aracılığı ile diziye yönelik tepkilerini iletti. Dizi fragmanlarının gösterilmeye başlandığı 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren 30 Aralık'a kadar RTÜK'e bin 500'e yakın şikâyet geldi. Tüm şikâyetler içindeki oran yüzde 26 olarak gerçekleşti. 31 Aralık 2010-2 Ocak 2011 (3 gün) tarihlerinde ise şikâyet sayısı katlandı. Bu günlerde, şikâyet sayısı yaklaşık 5 bine, toplam şikâyetler içindeki oran ise yüzde 91'e çıktı.

Vatandaşlar RTÜK'e, fragmanda gösterildiği kadarı ile Osmanlı hanedanının yanlış tanıtıldığını, gerçeklerin kasıtlı olarak saptırıldığını vurgulayan mesajlar gönderdi. Dizinin yayından kaldırılmasını isteyen binlerce vatandaş da sosyal paylaşım sitelerinde sayfalar açtı. Facebook'ta 5 bin üyeye ulaşan sayfada diziye tepkiler yükseliyor. "Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatından kesitler sunma iddiasıyla çekilen Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti'ni kendi zihinlerinde oluşturdukları 'harem'den ibaret sananların çarpık tarih anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi." sözlerinin yer aldığı sayfada, RTÜK'e e-mail atılması isteniyor. İzleyicilerin RTÜK'ün www.rtuk.org.tr/sayfalar/GorusOneri.aspx adresinden şikâyetlerini dile getirebilecekleri ifade ediliyor.

Programların yayınlandıktan sonra denetlendiğini belirten RTÜK yetkilileri ise bu aşamada müdahalenin söz konusu olmadığını hatırlatarak, program yayınlanmadan gelen bildirimlerin değerlendirmeye konu olamayacağını ifade etti.
Zaman

müge anlı
 // hasan namlı
atv ,de yayınlanan müge anlı programı sunan görüntüden son dererce rahatsız oluyorum.sanki devletimizde yasa yok savcı yok hakim yok. kişi ve kişileri yüz binlerce milletin önünde sorgulayıp zor durumda bırakılıyor. ayrıcada görüntü kirliliğe sebep olunuyor. ben evimimde bu tür görüntülerden ailemle tv izlemeye hakkım yokmu.bu programa ve buna benzerlere sansür gelmesini istiyoruz.gerekli hassasiyeti göstermeniz dileği ile...
26 Aralık 2011 11:26
tv, medya
 // cem keskiner
EY TV VE MEDYA SAHİPLERİ BİLİYORUM HERKES EKMEĞİNİN PEŞİNDE EKMEK DAVASI İÇİN KİMSEYİ YADIRGIYAMAYIZ.BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM ARTIK BU İNSANLARLA DAHA FAZLA DALGA GEÇMEYİN. NEDİR BU BATI DİZİ VE YAYINLARINI ÖNEK ALMAK. İNSANLARI ARTIK APTALLAŞTIRDINIZ. LÜTFEN ARTIK KALİTELİ MİLLİ DİNİ VE AHLAKİ DEĞERLERİMİZE YAKIŞIR YAYINLAR YAPINIZ. ÖZELLİKLE BU YERLİ DİZİLERİN HEPSİNİN YAYINDAN KALKMASI LAZIM YA DA DENETİMİ BİRAZ DAHA SIKILAŞTIRIN DAHA KAKLİT...
05 Ekim 2011 15:17
amerikan dizileri
 // züleyha akıncı
rütük yetkılılerini burdan goreve davet ediyorumamerikan dizilerini birebir ismini bile değiştrmmedenn birebir ayısını getitrip bize bi matahmış gibi sunuyosunuz neymiş umutsuz ev kadınları
bizim örfumuze adatımıze hiçmi hiç uygun olmayan konuları işleyen bi diziyı
turk insanına dikte ediyosunuz siz bunlara engel olmıcaksanız lutfen olacak olan geçsın orayaboşuna yer zaptetmeyin orada bu kanal ı çocuklar ailalar izliyo lutfen ....................
28 Eylül 2011 17:34
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler