YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rtük Başkanı Yerlikaya: Televizyon izlemede dünya ikincisiyiz
Rtük Başkanı Yerlikaya: Televizyon izlemede dünya ikincisiyiz
18 Şubat 2016 15:34
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Eleştirel Medya Okuryazarlığı Çalıştayı'nda konuşan RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya yaptığı açıklamada, çocukların kitle iletişim araçlarıyla yalnız bırakılmaması gerektiğini vurguladı

Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 'eleştirel Medya Okuryazarlığı Çalıştay'ına üniversite yerleşkesindeki Mavi Salon'da başladı. İki gün sürecek çalıştayın açılışına Kırıkkale Valisi Ali Kolat, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, üniversitelerin medya uzmanları, kamu kurumlarının medya alanında çalışanları ve basın mensupları katıldı. 

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız insanların son dönemde medyanın esiri olma riski ile yaşadığına dikkat çekti. Yıldız, "Medya okur-yazarlığı çok önemli bir konu. Medyanın esiri olma riski ile yaşıyoruz. Çıkara dayalı bir ortam oluşmuş. Yaşadığımız dünyada bilinçli yada bilinçsiz çare içinde bir şeyler üretmeye başlıyoruz. RTÜK hayati anlamda çalışmalar yapıyor. Çocuklar bile bu bombardıman altında. Çocuklar artık ya tablet, ya akılı telefon istiyor" dedi.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ise çocukların kitle iletişim araçlarıyla yalnız bırakılmaması gerektiğine vurgu yaparak, “2006 yılında RTÜK tarafından medya okuryazarlığı başladı ve bu konuda iyi mesafeler aldık. Teknoloji ne kadar iyi olursa olsun olumsuz yönleri de oluyor. Bizim yaptığımız araştırmalarda çocuklar 4 saat televizyon izliyor, bu sıkıntılı bir durum. Ailelere de buradan söyleyelim iletişim araçları bir dadı değildir. Çocuklar internete bakıyor ama ailesi ne yaptığını bilmiyor. Bu çocuğun sokakta ne yaptığını bilmemek gibi. Medya ihtiyacı kadar kullanılmalı. Bu konuyla bütün toplum ilgilenmeli. Yasalar çerçevesinde biz gördüğümüz olumsuzlukları önlüyoruz. Denetimler bazen zor oluyor. Alan çok geniş bir alan. İnternet ortamında denetim daha da zor oluyor. Bize gelen şikayetleri yayıncılara ulaştırıyoruz. Bu şekilde içeriklerini düzenliyorlar. Bunlar olumlu gelişmeler. Televizyon izlemede dünya ikincisiyiz. Yılda 900 saat okulda olan bir çocuk 1200 saat televizyon karşısında olmuyor. Televizyon ve kitle iletişim araçları dadı değildir. Televizyon şöyle bir avantaj var; ailenin yanında çocuk olumsuz bir şey izliyorsa bunu aile önleyebiliyor ama internet ortamında bu kolay olmuyor" diye konuştu.

 

DHA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler