YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rojin TRT 6'daki görevinden bakın neden ayrıldı!
"Özgür olmadığım yerde kimse beni tutamaz"
Rojin TRT 6'daki görevinden bakın neden ayrıldı!
13 Nisan 2009 / 16:56 Güncelleme: 13 Nisan 2009 / 00:00

TRT 6 yayına girdiğinden beri program yapan ve bazı kesim tarafından tepki alan Rojin, bugün yaptığı yazılı açıklamayla TRT 6′daki görevinden ayrıldığını duyurdu.


İşte Rojin'in açıklaması:


Çok söz söylemektense az konuşmayı tercih ediyorum.


TRT 6’da program yapma  kararı benim icin ne kadar zor olduysa bu kanalda yaşadıklarımdan sonra bırakma kararını vermek de o derece kolay oldu.


Hiç bir sunucu, sanatçı, iyi giden programını bırakmak istemez, cok önemli sebepleri olmazsa. Hic bir TV'de raitingi yüksek olan programını bitirmez.
 
Programım sadece müzik ve eğlence programı olmadıgı icin ihtiyaçlarımızı doğru tespit ederek program iceriğini kendim oluşturdum. Muzik programı olsa işim çok daha kolay olacaktı. Program ağırlıkla kadınlara yönelik olarak kitap tanıtmaktan, tekerlemeye, edebiyattan şiire, kadın sorunlarından hukuki sorunlara geniş bir yelpazede hazırlandı, hazırladım.


Ancak programın ve benim üzerimdeki baskılar, o kadar yoğunlaştı ki programın icini boşaltmaya, programın kendi kendini bitirmesine calışılıyordu adeta.


Bir sunucu düşünün ki konu ve konuktan habersiz programa girsin.


Programcının yani benim, önerdigim hic bir konuk kabul edilmesin; yayında söylediğim çok şey kesilsin, her şeyine müdahale edilsin. Programa potansiyel suç, bana da potansiyel suçlu muamelesi yapılsın.


Tabii ki bu kanal Kürt sorununda tarihin sürecin getirdiği en önemli gelişmelerden adımlardan biriydi ve her şey birden olmayacaktı. Belli sınırlamalar olacagını tahmin etmek guc değildi, ama kantarın topuzu kacıp hice ayılmayı da kabul edemeyecektim.


 Hayatı cesaret imtihanlarıyla gecmiş bir sanatçı olarak, Türk ve Kürt halkının barış ve kardeşligi icin canım pahasına bu kanalda program yapmayı kabul ettim. Yaşadıgım zorlukları yakınlarım ve ben biliyoruz. Yine Kürt ve Türk halkının barış ve kardeşligi icin bu aşamada susmayı tercih ediyorum..
 
Bırakma sebebim asla ekonomik degildir. Asla tehdit ve yıldırmalardan degildir. Asla kapris değildir. Kendi özgur irademle verdigim bir karardır..


Özgur olmadıgım yerde kimse beni tutamaz..sanatcı kimligim ve duruşumla uyuşmayan bir yerde olmak istemiyorum.


Girdim .. Gördum.. Çıktım..


Saygılarımla


ROJİN


İHA


 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler