YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reuters yalan haberlerine devam ediyor
Reuters yalan haberlerine devam ediyor
13 Temmuz 2013 13:35
Gezi olaylarıyla birlikte Türkiye ekonomisine ilişkin hep negatif haberler yapan İngiliz haber ajansı Reuters, dün yayınladığı analizde de faiz artışına gidilmezse yabancıların ülkeden kaçacağını iddia etti.

Londra merkezli Reuters haber ajansının dün abonelerine servis ettiği analizde Merkez Bankası'ndan faizleri artırmasını, aksi halde yabancıların Türkiye'den çıkabileceğini iddia etmesi piyasada tartışmalara neden oldu.

'Faiz artışı olmazsa yabancı yatırımcılar zararlarını kabullenip ülkeden çıkmayı tercih edebilirler' başlığı ile yayınlanan Reuters analizinde, 'Türk Lirası'nın son dönemdeki değer kaybı kayda değer bir faiz artışı ile telafi edilmezse yüzde 5 ile 15 arasında zararda olan yabancı yatırımcı zararlarını kabullenip daha fazla zarar etmemek adına pozisyonlarını kapatıp çıkış yapmayı tercih edebilirler.' yorumlarına yer verilmesi dikkat çekti.

Yabancı çıkışı sınırlı

Hisse senetleri ve tahvil piyasasından Mayıs ayının son haftasından bugüne kadar 3 milyar dolar çıkaran yabancı yatırımcılar, son yıllarda Türkiye'ye giren tutarlar düşünüldüğünde çok düşük miktarlarda çıkış yaptı.

TL'nin Mayıs başından beri dolar karşısında yüzde 9 oranındaki değer kaybının da etkisiyle yabancı yatırımcının portföy değeri 30 milyar dolar azalarak 120 milyar dolara geriledi. TL'deki sert kayıpları tahvil faizlerinde 400 baz puan yükseliş ve hisse senetlerindeki yüzde 20'lik değer kaybını izledi.

Muazzam para çıkışı yok

Ajansa konuşan Citi Orta, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) döviz ve tahvil piyasası bölümü başkanı Luis Costa, 'Türkiye şu anda oldukça tehlikeli bir durumda. Muazzam tutarlarda para çıkışları şu ana kadar görmedik. Ancak bu durum ağırlaşabilir de... Şunu unutmamak lazım ki her ay 5 milyar dolarlık bir cari açığın finanse edilmesi gerekiyor' dedi. Perşembe günü açıklanan verilere göre cari açık Mayıs'ta beklentilerin üzerinde 7.52 milyar dolar oldu ve son 12 aylık açık 53.6 milyara yükseldi.

Adım atılmalı

Analizde GAM yatırım direktörü Paul McNamara'nın, 'Bankacılık sektöründe büyük bir patlama yaşandı, oldukça belirgin bir cari açığa sahipler ve enflasyonda yukarı gidiyor. Tüm bunlar ekonominin yeniden kontrol altına alınması için bir adım atılması gerekliliği için birer gösterge, bunlara yüksek faiz oranları da dahil' yorumu yeraldı.

Yabancı itibar etmiyor

Yabancı yatırımcıları tedirgin ederek faizlerin yükselmesini sağlamak amacıyla yapılan yayınlara rağmen son 45 günde sadece 3 milyar dolarlık yabancı çıkışı oldu. Yabancıların Türkiye'de hisse senetlerinde ve hazine bonolarında yaklaşık 120 milyar dolar civarında yatırımı bulunuyor.

Merkez ikilemde iddiası

Reuters analizinde TCMB'nin ikilemde olduğunu öne sürerek şu ifadeler kullanıldı:

'Piyasa, Merkez Bankası'nın son dönemde sert değer kayıplarına maruz kalan TL'yi kontrol altına almak için faiz artışına gitmesi gerektiğini öngörürken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın düşük faiz söyleminin yarattığı politik baskı TCMB'yi büyük bir ikilem ile karşı karşıya bırakıyor.'

 

Yeni Şafak

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler