YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pulitzerli gazeteciye hapis şoku
Pulitzerli gazeteciye hapis şoku
04 Haziran 2014 20:30
New York Times muhabiri James Risen'in CIA hakkında yazdığı kitapında yer alan kaynağın adını açıklamaması nedeniyle hapse girmesi gündemde

ABD Anayasa Mahkemesi, New York Times muhabirlerinden James Risen'ın kendisine yaptığı başvuruyu reddederek, jüri kararına rağmen ulusal güvenlikle ilgili hazırladığı önemli haberlerde kullandığı kaynağı açıklamadığı için hapse girişinin önündeki son engeli de kaldırdı. ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin "döneminin en büyük basın düşmanı" olduğunu söyleyen ünlü gazeteci mücadeleye devam edeceğini açıkladı.

2006'da "State of War / Savaş Devleti" adlı bir kitap kaleme alan Risen, CIA ve eski Başkan George W. Bush'un Ortadoğu'daki savaşlarını işledi. Risen, benzer içerikli haberleriyle Pulitzer ödülüne layık görüldü. CIA'in İran'ın nükleer programını nasıl sabote edeceğini belirten kitap nedeniyle ABD yönetimi soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonunda kaynağın eski bir CIA görevlisi olan Jeffrey Sterling olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Savcılar, Risen'dan bilgileri Sterling'ten aldığına dair tanıklık yapmasını istedi.

Kararı birkaç kez temyize götüren New York Times avukatları her defasında ret yanıtını aldı. Son merci olan Anayasa Mahkemesi'nin de Obama yönetimi ile aynı yönde hareket etmesi ünlü gazetecinin hapse girmesi ihtimalini artırdı. ABD hükümeti eğer Risen'ın ifade vermesi gerektiğine dair tavrını değiştirmezse ünlü gazeteci ulusal güvenliğe ilişkin bir kaynağını açıklamadığı için hapse girecek. Basın kuruluşları ise Obama yönetimine tepki gösterirken, Obama'nın tepki çekmemek için ifade talebini geri çekebileceği belirtiliyor.

 

SABAH

 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler