YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Program yayından kaldırıldı
Star TV'de yayınlanan Çarkıfelek programında şovmen Mehmet Ali Erbil'in bir telefon bağlantısında "Mum söndü mü oynuyoruz burada?"sözleri üzerine yönetim programı yayından kaldırdı.
Program yayından kaldırıldı
07 Ekim 2010 / 15:02 Güncelleme: 07 Ekim 2010 / 15:35

Alevilere yönelik sözlerinden ötürü tepki çeken Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek programı Star Tv tarafından yayından kaldırıldı.

ALEVİLER, ÜNLÜ ŞOVMENİ PROTESTO ETTİ

Daha önce benzer bir programda Güner Ümit, benzer bir gaf işlemiş ve programı yayından kaldırılmıştı. Şimdi de Mehmet Ali Erbil, Çarkıfelek isimli programda 'Mum söndü mü oynuyoruz burada' diyerek şimşekleri üzerine çekti. Doğan Medya Center önünde toplanarak protesto eylemi yapan yaklaşık 30 civarında Alevi vatandaş, ardından bugün de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Cahit Albayrak tepkisini ortaya koydu.

Bu tür şeyleri kafasından atamayan insanların olduğunu dile getiren Albayrak, bu insanları kınadıklarını söyledi. Bütün duyarlı vatandaşları Erbil'e tepki göstermeye davet eden Albayrak, Mehmet Ali Erbil'in programında insanları maymun gibi oynattığını ve topluma faydalı hiçbir şey yapmadığını öne sürdü. Erbil'in sunduğu programın, sadece Aleviler için değil Türk toplumunun genel ahlak ilkelerine de uygun olmadığını savunan Albayrak, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) harekete geçerek programı yayından kaldırması gerektiğini söyledi. Alevi felsefesinde Alevilik ve toplumun değerlerine aykırı hareket edenlerin 'düşkün' ilan edildiğini belirten Cahit Albayrak, "Mehmet Ali Erbil bildiğim kadarıyla Alevi değil. Ancak toplum bu tür programları izlemeyerek Erbil'i 'düşkün' ilan etmeli. Bu tür zihniyeleri kafasından atamayan kişileri nefretle kınıyoruz" diye konuştu.

Erbil, daha önce Star TV'de yayınlanan bir evlilik programında da kendine eş adayı arayan 80 yaşındaki bir kişiye, "Ben Kızılbaş mıyım ki?" sözlerini kullanmış ve Alevilerin tepkisine neden olmuştu.

ERBİL ÖZÜR DİLEDİ

CnnTürk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programına telefonla bağlanan Erbil ise "Sözlerim yanlış anlaşıldı, ben öyle bir laf etmem. Alevi birçok arkadaşım var" dedi.

Bu gelişmelerin ardından Star Televizyonu bir açıklama yaparak programın yayından kaldırıldığını bildirdi.

STAR TV'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Dün akşam STAR Televizyonu’nda yayınlanan bir programda, vatandaşlarımızı  rencide eden bir ifade kullanıldığı görülmüştür. Bu ifadeyi kullanan sanatçının herhangi bir kötü niyetinin ve kasıtlı bir davranışının olmadığını düşünüyoruz.

Nitekim kendisi de derhal bu ifadesinden dolayı katıldığı bir başka TV programında özür dilemiş bulunmaktadır.

Buna rağmen, kasıtlı ya da kasıtsız vatandaşlarımızı rencide eden hiçbir ifadeyi müsamaha ile karşılamamız mümkün değildir.

Bu anlayıştan hareket eden STAR TV Yönetimi anılan programın kaldırılmasına karar vermiştir.

Kamuoyumuzun bilgisine saygı ile sunarız.
AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler