YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prejtij Ödülleri Sahiplerini Buldu
Prejtij Ödülleri Sahiplerini Buldu
22 Nisan 2009 00:05
Dünyanın en büyük ve prestijli ödüllerinden Pulitzer'in sahipleri belli oldu

2009 Pulitzer ödüllerinde haber fotoğrafı ödülünü Haiti'deki kasırgadan sonra yaşanan dramı fotoğraflayan Patrick Farrell kazandı.Dünyanın en büyük ve prestijli ödüllerinden Pulitzer'in sahipleri belli oldu. New York Times gazetesi 5 ödülle geceye damgasını vurdu.

New York Columbia Üniversitesinde ''Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik'' ödülleri üniversitenin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig Gissler tarafından açıklandı.


ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times gazetecilik dalında 5 ödül birden kazandı. Geçen yıl 6 ödül kazanan Washington Post gazetesi ise bu yıl 1 ödül alabildi.


1917 yılından beri bu yana verilen Pulitzer ödülleri ABD'de gazeteciliğin en şeçkin ödülü olarak kabul ediliyor.


GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ

 • Kamu Hizmeti: Las Vegas Sun (altın madalya ödülü kazandı)

 • Flaş Habercilik: The New York Times gazetesi çalışanları

 • Araştırmacı Gazetecilik: The New York Times gazetesinden David Barstow

 • Açıklayıcı Habercilik: Los Angeles Times gazetesinden Bettina Boxall ve Julie Cart Amy Harmon

 • Yerel Habercilik: Detroit Free Press gazetecileri ve East Valley Tribune gazetesinden Ryan Gabrielson ve Paul Giblin

 • Ulusal Habercilik: St. Petersburg Times gazetecileri

 • Uluslararası Habercilik: The New York Times gazetecileri

 • Yazı: St Petersburg Times gazetesinden Lane DeGregory

 • Yorum: The Washington Post gazetesinden Eugene Robinson

 • Eleştiri: The New York Times gazetesinden Holland Cotter

 • Baş Makale: The Post-Star'dan Mark Mahoney

 • Karikatür: The San Diego Union-Tribune'den Steve Breen

 • Flaş Haber Fotoğrafı: The Miami Herald'dan Patrick Farrell

 • Haber Fotoğraf: The New York Times'dan Damon Winter


VALİNİN SEKS SKANDALI HABERİNE ÖDÜL
5 dalda layık görülen New York Times gazetesinin ödüllü haberleri arasında New York eski valisi Eliot Spitzer'in istifa etmesine yol açan haber de bulunuyor.


New York Times gazetesi flaş haber dalında New York'un eski valisi Spitzer'in kariyerinin sona ermesine yol açan seks skandalıyla ilgili yazdığı flaş haberle ödül aldı. Gazete, eski vali Spitzer'in skandalı duyuran ilk yayın kuruluşu olmuştu.


Gazete ayrıca, ABD'nin Afganistan ve Pakistan'la ilgili yazılarla uluslararası habercilik alanında ödül alırken, araştırmacı gazetecilik dalında yine New York Times yazarlarından David Barstow'un radyo ve televizyonlarda yorum yapan Amerikalı bazı emekli üst düzey subayların Pentagon tarafından Irak savaşına destek sağlamak üzere nasıl kullanıldığına değinen yazılarla da ödül aldı.


Sanat eleştirisi dalında ödül alan New York Times gazetesi, ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyasını izleyen Damon Winter'ın çektiği fotoğraflarla da ödüle layık görüldü.Pulitzer ödüllerinin gazetecilik dalında en çok önem verilen ve altın madalyayla ödüllendirilen  ''Kamu Hizmeti'' dalında ise Las Vegas Sun gazetesi, Las Vegas'ta ölüm oranı giderek artan inşaat işçileriyle ilgili cesur haberlerle Pulitzer ödülünü aldı.


Bu yılki ödül dağılımında ilginç bir nokta ise mali ve ekonomik krizle ilgili yazılan hiçbir yazının ödüle layık görülmemesi oldu.


DİĞER ÖDÜLLER
Edebiyat sıralamasında ise ''kurgu'' dalında yazar Elizabeth Strout ''Olive Kitteridge'' hikaye kitabıyla ile Pulitzer ödülünü alırken ''drama'' dalında yazar Lynn Nottage Kongo'da geçen ''Ruined'' isimli oyunu ödüle layık görüldü.


''Tarih'' dalında ise ilk kez Afrika asıllı Amerikalı bir yazar ödül aldı. Annette Gordon-Reed ''The Hemingses of Monticello-An American Family'' isimli kitabıyla ''tarih'' alanında bu ödülü alan ilk Afrika asıllı Amerikalı yazar oldu.


''Biyografi'' dalında ise yazar Jon Meacham ''American Lion: Andrew Jackson in the White House'' kitabıyla ödülü aldı.


''Şiir'' dalında ise W.S. Merwin ''The Shadow of Sirius'' şiiriyle Pulitzer ödülünü aldı. Merwin'in 2. kez Pulitzer ödülü aldığı bildirildi.


''Roman-Kurgu Dışı'' kategorisinde ise Douglas A. Blackmon ''Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II'' kitabıyla ödülü aldı.


''Müzik'' dalında ise Pulitzer ödülü Steve Reich ''Double Sextet'' eserine verildi.


Pulitzer ödülünü kazananlar ayrıca 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oluyorlar. Sadece gazetecilikte kamu hizmeti dalında ödül alan gazeteye altın madalya veriliyor.


Bu yıl ilk kez sadece internet üzerinden habercilik yapan online haber sitelerine de Pulitzer ödülü elemelerine katılmalarına izin verildi. Ancak online gazetecileri bu yıl hiçbir ödül alamadı.


Pulitzer ödülü, Macar asıllı Amerikalı gazeteci Joseph (Jozsef) Pulitzer  (10 Nisan 1847 - 29 Ekim 1911), Columbia Üniversitesi'ne bıraktığı mirasıyla oluşturuldu. NTV

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler