YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Popstar Alaturka Programına uyarı cezası
Popstar Alaturka Programına uyarı cezası
Popstar Alaturka Programına uyarı cezası
28 Şubat 2008 / 20:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Bülent Ersoy'un, sözlerinden dolayı, Star TV'de yayınlanan Popstar Alaturka Programına uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Üniversitelerarası Kurul'u haddini bilmemekle eleştirirken, 'Milletin üniversitelerine milletin çocukları girecektir, haddinizi bilin' dedi..

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Üniversitelerarası Kurul'u eleştirerek, "Hukuk devletinde herkes hakkını ve haddini bilmek zorundadır. Eğer siyaset yapacaklarsa cübbelerini çıkarırlar, bir siyasi partinin çatısının altına girer, siyaset yaparlar" dedi. Samsun'da çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılan Bakan Hüseyin Çelik, büyükşehir belediyesinde bir basın toplantısı düzenleyerek gelişmeleri değerlendirdi. 2547 sayılı yasanın Üniversitelerarası Kurul'un görevlerini sıraladığını belirten Bakan Çelik, bu görevler arasında 'yasak koyma veya kaldırma' olmadığına dikkat çekti. Kurulun özellikle akademik işlerle ilgilenmesi gereken bir kurul olduğunu ifade eden Bakan Çelik, "Üniversitelerarası Kurul siyaset yapamaz. Öğretim üyeleri bireysel olarak siyaset yapabilir. Ancak, rektör unvanı Üniversitelerarası Kurul Başkanı veya üyesi adı altında siyaset yapamazlar. Türk milletinin iradesine karşı durmak gibi bir görevi Üniversitelerarası Kurul'a yasa vermemiştir. Anayasadan ve yasalardan alınmamış olan bir hakkı ve yetkiyi kimseyi kullanamaz. Hukuk devletinde herkes hakkını ve haddini bilmek zorundadır" diye konuştu.


"Toplumun yüzde 80'i, belli insanlara uygulanan kılık kıyafet yasağının karşısındadır" diye devam eden Bakan Çelik, "Yıllardır devam eden bir problemin ortadan kaldırılması için halkımız görüş beyan etmiştir. Bugünkü kanunlarımızda, anayasa ve yasalarımızda üniversitelerde başörtüyü veya türbanı yasaklayan yasa maddesi mevcut değildir. Anayasa Mahkemesi'nin yapmış olduğu yoruma dayalı olarak bugüne kadar fiili ve keyfi bir yasak sürdürülmüştür. Bugüne kadar keyfi bir yasak sürdürülmüştür. Kurul kendi görevleri olmayan konuda bildiri yayınlayarak suç işliyor" ifadelerini kullandı. Tereddüdü ortadan kaldırmak için anayasa değişikliği yapıldığını hatırlatan Bakan Çelik, "Kimse millete ait olan üniversitelere milletin çocuklarını sokmamazlık edemez. Üniversiteye almamak hiç kimsenin hakkı değildir. 'Benim gibi düşünenleri alırım, düşünmeyenleri almam' sakıncalı bir düşüncedir. Yıllardır kadınlarımıza karşı bir ayrımcılık yapılmakta ve bu insanlar haksızlığa uğramaktadır. Üniversitelerarası Kurul Başkanı Mustafa Akaydın ve üyelerini makuliyete davet ediyoruz. Kendi yetkileri olmayan bir meselede adete siyaset yapma adına, TBMM'ye milletin iradesi karşı muhalefet etme adına karşı tutumdan vazgeçmelerini diliyorum. Eğer siyaset yapacaklarsa cübbelerini çıkarırlar, bir siyasi partinin çatısının altına girer ve siyaset yaparlar. Unutmasınlar bu rektörlerimiz, kurul üyeleri maaşlarını bile o üniversiteye sokmadıkları insanların ödedikleri vergilerden alıyorlar" dedi.  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), sanatçı Bülent Ersoy'un, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik devam eden kara harekatı ile ilgili sözleri nedeniyle jüri üyeliği yaptığı Star TV'de yayınlanan Popstar Alaturka Programına uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı. Üst Kurul'un bugünkü toplantısında Ersoy'un sözleri de ele alındı. Toplantıda, Ersoy'un sözleri, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesinin girişindeki, “radyo televizyon ve veri yayınları hukukun üstünlüğüne, Anayasa'nın genel ilkelerine, temel hak ve özgürlüklere, milli güvenliğe ve genel ahlaka uygun olarak kamu hizmeti anlayışı çerçevesinde yapılır” ilkesine aykırı bulunarak “Popstar Alaturka” programına uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı.


ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELDİ


Bu arada, Bülent Ersoy'un “Popstar Alaturka” programındaki sözlerinin ardından RTÜK'ün “444 1 178” numaralı İletişim Merkezine izleyicilerden çok sayıda başvuru oldu. Üst Kurul'un İletişim Merkezine ulaşan toplam 2 bin 814 başvurudan 1240'ının Ersoy'un sözlerinin yer aldığı programa ilişkin olduğu, bunlardan 88'inin ise Ersoy'a destek veren izleyicilerden geldiği belirtildi. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından da Bülent Ersoy'un sözlerinin “Halkı Askerlikten Soğutma” suçu kapsamına girip girmediğinin araştırılması için soruşturma başlatılmıştı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler